Bulgária az uniós elvek megsértését kockáztatja
Bulgária engedhet Moszkva nyomásának. Oroszország kiadatási kérelmet nyújtott be egy volt fémipari vállalkozó ellen, miután a háború kitörését követően nyilvánosan elégette útlevelét.
Amikor 2014-ben Bulgáriába költözött, Alekszej Alcsin csak egy dodzsót (edzőterem japán harcművészeteknek) akart nyitni, ahol gyerekeket taníthat önvédelemre. Miután február végén Várnában nyilvánosan elégette orosz útlevelét Oroszország ukrajnai háborúját ellenezve, őrizetbe vették. Ráadásul hazája kiadatási kérelmeket is nyújtott be ellene. Ügye azzal fenyeget, hogy veszélyes precedenst teremt, amely szerint Vlagyimir Putyin elnök rendszerének ellenzőit kiadhatják az Európai Unióból.
A közel hétmillió lakosú balkáni ország lenne az első uniós tagállam, amely az invázió kezdete óta átadna egy orosz állampolgárt, annak ellenére, hogy jogi és emberi jogi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Moszkva az Alcsin elleni koholt vádakat arra használja, hogy tesztelje a blokk határozottságát a Kreml kritikusainak külföldi védelmében.
Alcsin várnai cselekedete után a moszkvai hatóságoknak mindössze hónapokba telt, hogy eljárást indítsanak ellene, és Szófiához forduljanak. Azt állítják, hogy 2015 végén több mint 282,5 millió rubel (akkori árfolyamon körülbelül 1,27 milliárd forint) összegű áfa-tartozás kifizetésének elmulasztásával becsapta az orosz államot.
A 46 éves Alcsin, aki korábban fémipari exporttal foglalkozott, visszautasította a vádakat. Azt állította, hogy bizonyítani tudja, a könyvelése rendben volt, amikor nyolc évvel ezelőtt Oroszországból Bulgáriába távozott. Azt is elmondta, hogy semmit sem tud az ellene folyó bírósági eljárásról, amely Moszkva állítása szerint 2018-ra nyúlik vissza.
A bolgár belügyminisztérium június végén kereste meg, közölve, hogy nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene, és behívta kihallgatásra. Alcsin 12 napot töltött fogvatartásban, és azóta házi őrizetben van. Eközben a várnai hatóságok úgy döntöttek, hogy eleget tesznek Moszkva kérésének, elutasítva ezzel Alcsin politikai menedékjog iránti kérelmét.
A Fekete-tenger partján fekvő népszerű üdülőváros kerületi bírósága hétfőn úgy döntött, hogy Alcsint ki kell adni, és a fellebbezés elbírálásáig őrizetbe vette.
“Alekszej mindent megtesz, hogy elviselje a helyzetet” – mondta felesége, Olga Gyurova az Euronewsnak.
“Megkérték, hogy segítsen az egyik újabb rabnak. Az új rab ukrán, és retteg a börtöntől, ezért Alekszej felajánlotta, hogy segíteni fog neki”.
“Még az ő körülményei között is könnyebb neki másokkal törődni, mint saját magával”.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket