Bár a világ figyelme leginkább most Ukrajnára irányul, de nem csak keleti szomszédunkban vannak gondok. Délebbre milliókat fenyeget egy jelenleg is folyó proxyháború, amely lassan eléri Goma városát. A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti tartományait lázadók fenyegetik, akiket állítások szerint a szomszédos Ruanda támogat.
Kicsit kitekintve a nyugati világ határain túlra láthatjuk, hogy sokkal távolabb állunk a békétől, mint azt hinni szeretnénk. A Kongói Demokratikus Köztársaságban nem ritka a lázadók, terrorcsoportok vagy fegyveres csoportok által történő fenyegetés. Gyakorlatilag Észak-Kivu tartományában az elmúlt évtizedekben nem volt béke és a helyzeten az ország katasztrofális gazdasági helyzete se segít. Friss adatok szerint az emberek többsége mindössze körülbelül 1600 forintnyi összegből él naponta.
M23 Mozgalom
Kongót újabban az M23 mozgalom vagy más néven a Kongói Forradalmi Hadsereg tartja rettegésben. A csoport több mint egy évtizedes múltra tekint vissza, azonban 2022 októberében újabb offenzívába kezdtek, amely a mai napig is tart. A mozgalom a nevét március 23-ról kapta, ami egy 2009-es béketárgyalás dátumához köthető. Az múltbéli bukásaik után a lázadók Ruandában kerestek menedéket, ahol Paul Kagame kormánya állítólagosan a támogatásukba és szervezettségük növelésébe kezdett. 2022-ben innen indították újra támadásaikat és jelentős területeket foglaltak el azóta.
Körülbelül fél millió ember menekült el az elmúlt nyolc hónapban az M23 katonái elől menekülve. A csoport nem titkolt szándéka, hogy elfoglalják Gomát, Észak-Kivu tartományának fővárosát. A csoport már szinte teljesen körbekerítette a várost az Al Jazeera szerint. A riportban hallott beszámolókból kiderül, hogy a kongói kormány nem igazán tudja felvenni a harcot a lázadókkal és a civilekkel együtt a katonák is elmenekültek.
Miért megy a harc?
Bár Ruanda kategorikusan tagadja, hogy bármi közük lenne a lázadókhoz ezt a legtöbb jelentés megcáfolja. Általában a lázadók felszereléseire szoktak hivatkozni, amelyek külsőre pontosan megegyeznek azokkal, amelyeket a ruandai hadsereg szokott használni. Ruandának kifejezett érdeke, hogy megszerezze a tartomány felett az irányítást, mivel jelentős bányavidékek találhatók itt. Amennyiben a lázadók sikerrel járnak, akkor Ruandába jelentős mennyiségű ásványkincs fog áramlani. Már jelenlegi adatok szerint is a környező országok exportjában nagy szerepet játszanak a Kongóból kiáramló ásványkincsek.
A menekülő katonákat végül a hadsereg összeterelte Goma utcáin és visszaküldték őket a frontra. Ezenkívül nehezebb fegyverzetet is bevetettek, így a tüzérségi ágyúk és tankok is megérkeztek a frontra. Ruanda megvádolta a Kongói Demokratikus Köztársaságot külföldi zsoldosok felbérlésével, azonban erre Kinshasa azt reagálta, hogy csak volt francia katonákat béreltek fel katonai oktatókként. Bármi is legyen az igazság egy dolog biztos: Észak-Kivu közel 7 millió polgára és a környező tartományok lakosai nagy veszélyben vannak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/09/miert-imadjak-putyint-annyira-afrikaban/” ][/hm_embed]
Source: Al Jazeera
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért Csókolózunk? Az Evolúciós Gyökerek a „Gondozó Végső Csókja Hipotézisben” Rejlenek
Noé bárkájához vezethet el a lenyűgöző 3000 éves térkép
Elhunyt szeretteinkkel beszélgetni AI segítségével? – A „digitális feltámadás” etikátlan, illegális és nem segít a gyász feldolgozásában
A Magyarábiak – Magyarország legmesszebbi gyermek
Levélgereblyézés: miért jobb, ha idén ősszel kihagyod a kertészkedés ezen részét?
200 éves korig is élhetünk egy döbbenetes kutatási eredmény szerint