VIDEÓ: Tudósok kőkorszaki fegyverekkel 5000 éves gyilkosságokat reprodukálnak
A tudósok azonosították azt a gyilkos fegyvert, amellyel 5000 évvel ezelőtt 34 embert mészároltak le egy németországi barlangban, valamint egy másik személyt a mai Spanyolországban ugyanebben az időben.
Hogy kiderítsék, hogyan ölték meg az ősi áldozatokat, a kutatók egy sor hamis koponyát építettek, majd vertek szét a népszerű neolitikus “fegyverszerszámok” segítségével. Ezután pedig feljegyezték az egyes fegyverek által okozott koponyasérülések mintáit, írja az IFLScience.
A tudósok kísérletükben leírják, hogy “az európai neolitikus társadalmakon belül a válságok felerősödése” az erőszakos konfliktusok számát jelentősen növelte. “Az interperszonális és csoportközi erőszak ezen kontextusaiban a kőbalták és a kapák által okozott koponyasérülések bőségesen előfordulnak”.
A kőkori vérontás számos példája között említik az úgynevezett talheimi halálvermet, amelyet a 34 összevert németországi koponya bizonyít, valamint a spanyolországi Cova Foradadában talált koponyát. Bár egyértelmű, hogy valamennyi áldozatot tompa tárggyal ütötték fejbe, az esemény rekonstruálása és a gyilkos fegyver pontos meghatározása komoly régészeti kihívást jelent.
A rejtély megoldása érdekében a tanulmány szerzői hét mesterséges koponyát készítettek gumibőrrel bevont poliuretánból. A műkoponyákat zselatinnal töltötték meg, hogy az agyat reprezentálják. Ezt követően egy baltával és egy szalukapával – amely olyan, mint egy fejsze, amelynek pengéje merőleges a nyelére – csapást mértek rájuk.
Érdekes eredmény született
A tanulmány szerzője, Miguel Ángel Moreno-Ibáñez minden koponyát más-más szögből és magasságból ütött meg. Így váltak igazán láthatóvá a két eszköz által okozott törésminták.
“Bár a fejszék és a kapák nagyon hasonló eszközök, az általuk okozott törésminták számos olyan jellemzőt mutatnak, amelyek lehetővé teszik a kettő megkülönböztetését. Például a fejsze által okozott töréseket szimmetrikus ovális vagy csepp alakú törés jellemzi, ahol az ütközési pont nagyjából a törés közepén helyezkedik el.”
Ezzel szemben “a kapaütésekből eredő törések szinte minden esetben egy egyenes ütközési ponttal és egy domború oldallal rendelkeznek”. A kísérletek azt is kimutatták, hogy a nagyobb magasságból mért ütés növeli az agyba való behatolás esélyét. Ebből arra lehet következtetni, hogy a magasabb támadók nagyobb kárt tudnak okozni.
Rekonstrukcióik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a Talheimben és a Cova Foradadában talált áldozatokat valószínűleg szalukapával ölték meg. Azt is megállapították, hogy az utóbbit valószínűleg hátulról ütötték le, tehát az áldozatot valószínűleg inkább kivégezték, mint harcban ölték meg.
A tanulmány a Journal of Archaeological Science című folyóiratban jelent meg.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/20/uj-emberfajt-fedezett-fel-a-mesterseges-intelligencia/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mégsem épül meg az Új Nemzeti Galéria a Városligetben?
Az ősi piramisok Bosznia-Hercegovinában tényleg léteznek?
Helka és a Kelén: Két legendás balatoni hajó története
Ez a férfi 4 év alatt körbe gyalogolta világot 23 255 kilométert megtéve
A világ 8 legősibb családfája
Valóban ezt rejtette a pestisdoktorok maszkja?