Miután Kína publikálta a 12 pontos béketervezetét Emmanuel Macron, francia elnök is bejelentette, hogy Kínába látogat. Macron azért utazik Kínába, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök segítségét kérje a háború mihamarabbi lezárásához. Kína valóban nyomást tudna gyakorolni Oroszországra, a kérdés csak az, hogy az április látogatás alatt kerülnek-e egyéb feltételek az asztalra.
A francia elnök bejelentette, hogy áprilisban elején el fog látogatni Kínába, hogy a kínai elnökkel tárgyaljon az orosz-ukrán háború lehetséges lezárásáról. Kína békére való hajlandóságát látva Macron pozitívan állt a találkozáshoz. Macron szerint a háború egyetlen lehetséges megoldása, ha az orosz agressziót megállítják, a csapataikat kivonják és Ukrajna területi szuverenitását tiszteletben tartják.
Hogyan tud Kína segíteni?
Macron kiemelte, hogy Pekingnek segítenie kell megakadályozni, hogy Moszkva nukleáris vagy vegyi fegyvert vessen be. Kína a háború egész ideje alatt semleges szerepet próbált betölteni, és így továbbra sem hajlandóak elítélni a háborút. Azonban a háború egy éves évfordulóján kiadták a béketervezetüket, amelyben hangsúlyozták, hogy a senkinek sem hasznot. Emellett Peking arra ösztönözte az összes szemlélőt, hogy támogassák az Oroszország és Ukrajna közti diskurzus minél gyorsabb megkezdését.
A béketervezet
Kínának érdekében áll mindkét oldalt támogatni. Ezáltal a béketervezet az Oroszország ellen bevezetett szankciók mihamarabbi megszüntetését sürgeti. Ezzel együtt a humanitárius segély vonalak biztosítása is kifejezetten nagy hangsúlyt kapott, hogy a civileket evakuálni lehessen. Illetve, a gabona exportálás folytatása is fontos eleme a békének, hogy a globális élelmiszerhiányt enyhíteni lehessen. Sőt, Kína határozottan elítélte Moszkva atomfegyverekkel való fenyegetését és az esetleges használatukat.
A béketervezetet Kijevben is jól fogadták, és Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajnának és Kínának kooperálnia kell a béke érdekében. Zelenszkij úgy vélte az, hogy Kína elkezdett Ukrajnáról beszélni az világossá teszi, hogy ők is tiszteletben tartják az ország területi integritását és biztonsági érdekeit. Zelenszkij hozzátette, hogy fontos a Kínával való együtt működés, hogy egyesülve el lehessen szigetelni egyet — számolt be róla az Al Jazeera.
Egyéb vélemények
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szerint Kína már elvesztette a hitelességét a kérdésben, miután nem tudták elítélni Ukrajna illegális megszállását. Ezzel megkérdőjelezve Kína lehetséges mediátor szerepét. Ezenfelül az Egyesült Államok is azt állítja, hogy Kína fegyvereket szállít Oroszországnak, amit Peking tagad.
Azonban elemzők szerint azzal, hogy Kína nem ítélte el Oroszországot, így Peking vált az egyetlen hiteles közvetítővé. Ráadásul Kína a világ egyik legnagyobb gazdasága, így egészen biztosan jól járna azzal, ha végre befejeződnének a harcok. Kína ezenkívül Fehéroroszország felé is nyit, hogy elmélyítsék diplomáciai kapcsolataikat, ezzel egyre jobb tárgyaló helyzetbe helyezve Pekinget.
Egyre inkább az látszik, hogy Kínáé lehet a döntőszerep a háború kérdésében.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/26/kozep-azsia-segithet-oroszorszagnak-elkerulni-a-szankciokat/” ][/hm_embed]
Source: Al Jazeera
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megvan a dátum: Trump ekkora hozhatja nyilvánosságra az elképesztő ufó-aktákat
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről