Döbbenet! 2000 éves kibelezett múmiát találtak a szemétben
A jemeni Szanaában a helyiek egy 2000 éves, kibelezett múmiát találtak a szemétkupacok között. A korabeli balzsamozási szokásoknak megfelelően magzati pózba gömbölyödve, állatbőrbe csomagolva találták meg.
A Business Insider szerint a múmia valószínűleg az Kr.e. III. vagy IV. században halt meg. Ebben az időben a Saba Királyság – egy gazdag, az egész Közel-Keletre kiterjedő kapcsolatokkal rendelkező kereskedelmi birodalom – hatalma csúcsán volt.
Ugyanakkor a múmiának hiányzott a belseje, ami nem felelt meg a szabaiak temetkezési szokásainak. A jemeni történelmi műkincsek megőrzésére irányuló felhívások ellenére a régiségcsempészet továbbra is jövedelmező üzlet. Azok a kereskedők, akik nem találnak vevőt, gyakran megszabadulnak illegális leleteiktől. A szakértők szerint a múmia így került a szemétdombra. Az Arab News az esetről megkérdezett kutatókat, aki úgy vélik, hogy sírrablók vagy régiségcsempészek nem foglalkoztak a maradványok eszmei értékével, és nem értettek a konzerváláshoz, ami a múmia belső részeinek elvesztéséhez vezetett. A múmia a rossz bánásmód más jeleit is mutatja, és a gyors bomlás jelei mutatkoznak rajta, mivel a nap, a víz és más anyagok hatásának volt kitéve a szemétben.
“[A csempész] talán attól félt, hogy letartóztatják, vagy jogi eljárás elé állítják” – mondta egy meg nem nevezett régész az Arab Newsnak. “Így hát eldobta.”
Szakértő kezekbe került a múmia, de így sem biztos a jövője
A hatóságok lefoglalták a múmiát, és elküldték egy múzeumba megőrzésre és tanulmányozásra. “A szanaai Nemzeti Múzeumba vitték konzerválásra, és a testület szakértői kezelik a baktériumok okozta bomlás miatt, amelyek elkezdtek megjelenni, és tanulmányokat végeznek rajta” – jelentette be a szanaai székhelyű Régiségek és Múzeumok Általános Szervezete.
A háború elhúzódásával az egyetemeknek és más szervezeteknek Jemenben nincsenek meg a szükséges források az ország történelmi műkincseinek védelméhez. A sivár helyzet ellenére azonban a kutatók bizakodóak és eltökéltek abban, hogy megőrizzék, ami megmaradt Jemen történelméből.
Még ha a jemeni kutatók vissza is tudnák szerezni a múmiákat és más történelmi leleteket a csempészektől, a jelenlegi polgárháború hatalmas akadályt jelent.
“A múmiák elkezdtek bomlani, és baktériumokkal fertőzöttek. Ez azért van, mert nincs áram és nincsenek meg a gépek, amelyeknek a karbantartásukat kellene biztosítaniuk. Szükségünk van bizonyos vegyszerekre, hogy hathavonta fertőtlenítsük a múmiákat, és a politikai helyzet miatt nem állnak rendelkezésre”
– mondta Abdelrahman Jarallah, a szanaai főegyetem régiségekkel foglalkozó részlegének vezetője 2017-ben a Reuters szerint.
Az egész nemzet felháboródott
Egy olyan nemzet esetében, amely az évek óta tartó polgárháború miatt amúgy is küzd történelmi műkincseinek megőrzéséért, a jemeniek felháborodtak az eset kapcsán.
“Saba, Himyar, Qataban, Awsan, Ma’in és Hadramout földjén természetes, hogy hegyi barlangokban és sziklasírokban ősi múmiákat találnak. De egy mumifikálódott holttest felfedezése egy szanaai szeméttelepen szerencsétlenség és a felelőtlenség csúcsa lenne” – írta Abdullah Mohsen, egy jemeni régiségkereskedő kutató.
Az ATI híroldal tudosítása szerint Khaled Al-Ruwaishan, Jemen korábbi kulturális minisztere is hasonlóan vélekedett: “Mérhetetlen a bánatom és a dühöm egy nemzet és népének sorsa miatt”.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában