Ezt tudja a T-14 Armata tank az M1 Abramshez képest
Megérkeztek Ukrajnába az Oroszország által üdvözölt T-14 Armata fő harckocsik – jelentette kedden az orosz állami média, Kijev pedig a beígért amerikai M1 Abrams tankokat kapja meg. A két tank között érdekes különbségek vannak.
Moszkva megkezdte a legújabb Armata harckocsik bevetését az ukrán állások lövésére, jelentette a Ria Novosztyi orosz állami hírügynökség. Az ügynökség egy, az ügyhöz közel álló forrásra hivatkozva hozzátette, hogy a T-14-esek még nem vettek részt közvetlen harcban. De már így is fel lettek szerelve fokozott páncéltörő lőszer elleni védelemmel.
A Newsweek szerint az orosz állami média régóta dicséri az “áttörést jelentő” T-14-eseket, bár egyes nyugati hírszerzési értékelések talán reálisabb képet festettez az új harckocsik lehetséges képességeiről. A brit védelmi minisztérium korábban, január közepén gyanította, hogy Oroszország fontolgatja a T-14-esek “kis számú” bevetését Ukrajnában, amit “Oroszország számára nagyon kockázatos döntésnek” nevezett.
Forradalmi tank Oroszországból, de nem minden az, aminek látszik
A T-14 Armaták 11 éves fejlesztési programját “késések, a tervezett flottaméret csökkentése és gyártási problémákról szóló jelentések kísérték”. Erről a brit védelmi minisztérium a Twitteren számolt be január 19-én. Az ukrajnai felhasználás valószínűleg propagandaként működne, mivel kevés T-14-es áll rendelkezésre, és a parancsnokok “valószínűleg nem bíznak a járműben éles harcban”.
Később, januárban az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma azt mondta, hogy az orosz erők “vonakodtak elfogadni a számukra kiosztott T-14-esek első részletét, mivel a járművek szörnyű állapotban voltak”. Mindez napokkal azután történt, hogy Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter azt mondta, hogy az USA “felgyorsította az M1 Abrams gyártási menetrendjét, hogy Ukrajnát több páncélozott járművel lássa el az elkövetkező hónapokban”.
A Ramstein légibázison április 21-én Austin azt mondta, hogy “a következő néhány hétben” megérkeznek Németországba azok a páncélozott M1-es harckocsik, amelyeket az ukrán személyzet a kiképzés során használ majd.
Az Abrams, amely több mint 73 tonnát is nyomhat, Joe Biden amerikai elnök szerint a “legütőképesebb” tank a világon. A lánctalpas M1 akár óránként 68 kilométeres sebességre is képes, a legnagyobb terepsebessége pedig 48 kilométer/óra. Az amerikai hadsereg szerint a katonák “halálos tűzerővel, páratlan túlélőképességgel és merész manőverezéssel felülkerekedhetnek ellenfeleiken”.
A 48 tonnás T-14-est azonban, miután Moszkva 2015-ben bemutatta, “az elmúlt fél évszázad legforradalmibb lépésváltásának nevezték a harckocsik tervezésében”. Ezt 2016-ban a The Telegraph című lap jelentette a brit védelmi minisztérium belső tájékoztató dokumentumára hivatkozva.
A Ria beszámolója szerint a T-14-esen 2010-ben kezdtek el dolgozni, hogy egy “alapjaiban új, következő generációs harckocsit” fejlesszenek ki. “Ennek a harckocsinak nincsenek külföldi darabjai, és minden alkatrész hazai”, tette hozzá a hírügynökség még februárban. A Kreml által támogatott hírportál szerint a tank akár 90 kilométer/órás sebességre is képes az úton, és 69 kilométer/órás sebességre terepen.
Csak a lényeg került bele
A háromfős személyzet szállítására alkalmas T-14-es pilóta nélküli, távirányítású toronnyal rendelkezik, és az orosz állami média által “elszigetelt páncélozott kapszulának” nevezett fülkével a személyzet számára.
“Első alkalommal építettek be egy teljesen automatizált, digitalizált, pilóta nélküli tornyot egy fő harckocsiba”, olvasható a The Telegraph által megszerzett tájékoztató dokumentumban. “És először fordult elő, hogy a harckocsi legénységét egy páncélozott kapszulába ágyazták be a törzs elejébe” – tette hozzá a belső feljegyzés.
Az orosz állami média arról is beszámolt, hogy a T-14-es potenciálisan 152 mm kaliberű löveggel is felszerelhető, ami nagyobb lenne, mint az M1 Abrams 120 mm-es főfegyverzete. A T-14-es standard főágyúja 125 mm-es, és egy 12,7 mm-es légvédelmi géppuskával is felszerelték. Az M1 és a T-14 egyaránt rendelkezik 7,62 mm-es géppuskával.
A Ria Novosztyi szerint az Armata “szándékosan” kevésbé páncélozott, mint az M1 Abrams. Orosz mérnökei “nem arra támaszkodtak, hogy a harckocsit nehezebbé tegyék erős páncélzattal, hanem az aktív és passzív védelem alkalmazására”. A T-14-esek “kifinomultabbak és jobbak, mint a régebbi orosz harckocsik, de nem látom őket “sorsfordítónak” az oroszok számára Ukrajnában”, mondta korábban a Newsweeknek Guy McCardle, a Special Operations Forces Report (SOFREP) vezető szerkesztője.
Az orosz állami média 2019-ben arról számolt be, hogy a T-14-eseket úgy tervezték, hogy a jármű páncélozott védelmén belül egy WC-t is tartalmazzon.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra