Az elveszett földek mindig megmozgatja a fantáziánkat. Ki gondolná, hogy Atlantisz is annyi van, mint ahány ország a világon. Angliának is megvan a maga mítosza ezzel kapcsolatban. Létezik ugyanis egy vidék, amelynek neve Lyonesse, de a létezéséről alig tudni valamit. Artúr király legendáiban bukkan fel a messzi ország, de még senki sem lelte meg.
A világ tele van ember alkotta csodákkal, bár nem az Egyesült Királyság az első ország, amely eszünkbe jut róluk. Anglia tele van látványosságokkal, de azért, ha ősi dolgokra vágyunk inkább megyünk Egyiptomba, mint oda. Azonban Angliában nem csak ókori maradványok láthatók, hiszen Angliának is van egy saját Atlantisz mítosza. Ez a vidék nem más, mint Lyonesse elveszett királysága.
Lyonesse legendája
A legenda egészen régi, hiszen 1485-ben kerül említésre először az elveszett királyság. Lyonesse Thomas Malory Artúr királyról szóló történeteinek gyűjteményében tűnik fel. A gyűjtemény hatalmas, amely feldolgozza a király történetét az születése előtti időktől, jóval a halála utánig. Ebben a gyűjteményben található Trisztán és Izolda története, amely gyakorlatilag az eredeti Rómeó és Júlia történetének is mondható. Azonban az előbbiben van egy apró részlet, amely felett sokan átsiklanak. A történet szerint Trisztán cornwalli lovag volt, de születése szerint a Lyonesse-i király leszármazottja.
A legenda szerint a királyság mérhetetlenül gazdag volt. Földjén hatalmas városok és termékeny mezők voltak. A királyság, mely 29 kilométerre feküdt nyugatra Cornwall csücskétől több, mint 140 templommal büszkélkedhetett. Azonban, mindössze egy este alatt eltűnt.
Lyonesse elsüllyedt városa
Valamikor vagy 1089-ben vagy 1099-ben a királyságot elnyelte a víz, így Trisztán sose ülhetett a trónra. Ez a tett Isten műve volt, aki megbüntette Lyonesse népét, akik nem tisztelték őt. Viszont a szöveg nem részletezi, hogy mit is követtek el az ottani népek, így csak találgatni tudunk — írja az IFLS. A legenda szerint a tragédiának egyetlen túlélője volt, mégpedig Trevelyan a vadász. A legendás menekült ma több cornwalli család felmenőjének számít, és vitatott, hogy ki is lehet a valódi utód. Ami még valószínűbb, hogy a karakter sosem létezett.
Egy Scilly közelében végzett kutatás azonban igazolni látszik Lyonesse létezését. Az ott talált elsüllyedt maradványok igazolni látszanak a vízszint emelkedését, amely valamikor időszámításunk előtt 1500 környékén érte el mai mértékét. Ebből kifolyólag a legenda szerint Lyonesse valószínűleg sosem létezett.
Egyes kutatók szerint nem is jó helyen keresték eddig az elsüllyedt királyságot. Szerintük a francia nyelv befolyása miatt Lyonesse-t összekeverték egy másik hellyel még a múltban. Egyesek úgy gondolják, hogy Lyonesse el sem süllyedt, sőt a mai napig is létezik. Eszerint Lyonesse valójában Lothian és Skóciában található, Edinburgh megyéjében. De egyelőre az igazságot továbbra is homály fedi.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz tudós, aki lehető legrosszabb módon próbált ember-csimpánz hibridet kreálni
Az 1835-ös Holdcsalás: Az emberiség első „élet a Holdon” hírközleménye
Tényleg minden 200. ember Dzsingisz kán leszármazottja?
A Nagy Banyanfa Története: A világ legnagyobb banyanfája
Mi történik, ha eltűnnek a csúcsragadozók? Teljes ökológiai katasztrófa…
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam