A 2000 éves műemlék, amit az emberi kapzsiság tesz tönkre
Mesz Ajnak egy, az afganisztáni Kabultól mintegy 40 kilométerre délkeletre található rendkívüli műemlék, amelynek története több mint 2000 évre nyúlik vissza. Ez az ősi buddhista város, amely hatalmas sziklás hegycsúcsok között fekszik, felbecsülhetetlen értékű relikviákat és kulturális örökséget őriz. És amelyet most a mohóság és a kereskedelmi érdekek miatt a végleges megsemmisülés fenyeget.
A helyszín egykor a buddhista civilizáció élénk központja volt, ahol templomok, kolostorok és sztúpák álltak, amelyeket bonyolult faragványok és művészeti alkotások díszítettek. Történelmi jelentősége abban rejlik, hogy Afganisztán múltjának gazdagságát mutatja be, tükrözve a régiót az évszázadok során alakító sokféle kulturális és vallási hatást.
Mesz Ajnak megőrzését azonban veszélyezteti, hogy a felszíne alatt a világ egyik legnagyobb kiaknázatlan rézlelőhelye található. Egy kínai konzorcium érdeklődése e nyersanyag felhasználása iránt az ősi város közelgő pusztulásához vezetett, derül ki az Ancient Origins beszámolójából. Régészek és örökségvédelmi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha a bányászati tevékenységeket nem ellenőrzik, a kényes romok és műtárgyak örökre elveszhetnek, és a jövő generációit megfoszthatják a múlt felbecsülhetetlen értékű pillantásától. A Mesz Ajnak megőrzésére tett erőfeszítéseknek számos akadályt kell leküzdeniük. Ezek közül a legjelentősebbek a biztonsági aggályok, a finanszírozás hiánya és a politikai instabilitás.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Különleges hármas csillagrendszert találtak 5 ezer fényévre tőlünk
Rekonstruálták a bronzkori lándzsák harci használatát, az eredmény pedig meglepte a régészeket
Mely dinoszauruszok jelentenék ránk a legnagyobb veszélyt ma?
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak