Több tízezer római kori érmét találtak a tengerben
Szardínia északkeleti partjainál a mélyben egy búvár meglátott valamit csillogót, ami egy figyelemre méltó víz alatti kincsesbányához vezetett. Az olasz kulturális minisztérium szombaton jelentette be, hogy több tízezer, a negyedik század első feléből származó bronzérmét találtak a tengerben, egy kőhajításnyira a sziget partjaitól, Arzachena város közelében.
A minisztérium titokban tartotta a felfedezés időpontját, és csak annyit közöltek, hogy a meg nem nevezett búvár által először észlelt fém miatt teljes körű régészeti vizsgálatot indult. Az olasz műkincsvédelmi osztag és a minisztérium tenger alatti régészeti osztályának irányításával a tengerfenék feltárta titkait. A főként a tengerifű és a part közötti homokos területen szétszórt érmék hatalmas felületet terítettek be. Ez pedig arra utal, hogy a közelben egy hajóroncs maradványai húzódnak meg, írja az Ancient Origins.
Elképesztő felfedezés
A kulturális minisztérium részletezte, hogy a follis néven azonosított érmék száma 30-50 ezer között van. Ez a lelet jelentősebb, mint a 2013-ban Nagy-Britanniában felfedezett 22 888 érme.
Az érméket afrikai és keleti gyártású amforák mellett először egy helyi búvár vette észre. A következő napon több egység, köztük a Régészeti Főfelügyelőség, az örökségvédelmi karabélyos egység együttes az állami és helyi hatóságok támogatásával megerősítette a leletet.
Kivételes állapotban maradtak fenn
A megtalált érmék szinte mindegyike rendkívüli állapotban van, mindössze négy darabon látszik sérülés. Verésük időszaka Kr. u. 324-től (Licinius érméivel kezdődően) a Kr. u. 346 előtti időszakra tehető. Az érméket néhány kivételtől eltekintve a birodalom szinte valamennyi, ebben az időszakban működő pénzverdéjéhez visszavezethették.
Az érmék megőrzése és elemzése mélyebb betekintést ígér a lelet történelmi összefüggéseibe. Luigi La Rocca régészeti, képzőművészeti és tájvédelmi főigazgató szerint “az Arzachena vizében talált kincs az utóbbi évek egyik legfontosabb numizmatikai leletfelfedezése”.
La Rocca hangsúlyozta a tenger mélyén őrzött régészeti örökség gazdagságát és kiemelte továbbá ennek az örökségnek a törékenységét, amelyet a természet és az emberi tevékenység fenyeget.
A vizsgálat folytatódik, mivel a lelőhelyet, amely az elmúlt évek egyik legjelentősebb numizmatikai leletének egyike lehet. Már most nagyok az elvárások a lelőhely felé, hogy segítségével fényt deríthessenek az ókori tengeri kereskedelemre és a Római Birodalom elképesztő hatáskörére.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Piltdown-ember hazugsága: A 20. század legnagyobb tudományos megtévesztése
A Szent Pál-székesegyházat állítólag egy disznó megmentette meg a lángoktól
Mit használtak az emberek a vécépapír előtt?
Amikor egy disznót indítottak az amerikai elnökválasztáson
A Vasa, Svédország zászlóshajója, amely a kikötőből kifelé egyből elsüllyedt
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története