1976. augusztus 19-én Gerald Ford lett az Egyesült Államok elnöke. Közvetlenül ezután jelent meg a New York Times főcímében a következő: “Amerikaiakat öltek az észak-koreaiak egy összecsapásban”. A hírek szerint baltákkal és késekkel támadtak a demilitarizált zónában munkát végző dél-koreai és amerikai katonákra. Na de miért?
A demilitarizált zónában állt egy fa, amely blokkolta az amerikai katonák látóterét, így azt meg akarták metszeni. A munkát végző katonákat fényes nappal mészárolták le. Ez a “baltás gyilkosság esete” néven híresült el. Amit Kim Il Sung nem sejthetett, hogy az Egyesült Államok nem fogja ennyiben hagyni ezt az esetet.
1976-ban az Egyesült Államok elnöke, Ford, úgy döntött, hogy teljes erőbevetéssel fog reagálni. A biztonság kedvéért felvonultatták az amerikai haderő nagyját, csak hogy elvegyék Észak-Korea kedvét a további incidensektől.
A fa metszésének megkezdése után kikiáltották, hogy maga Kim Il Sung ültette azt a fát, így azt nem lehet bántani. Az amerikaiak azonban folytatták a munkát, de ekkor az észak-koreaiak megtámadták őket — írja a Politico. Később a felvételek alapján megpróbálták a saját malmukra hajtani a vizet az észak-koreaiak, és magukat beállítani áldozatként. Követelték az Egyesült Államok kivonulását a félszigetről is. Azonban Fordnak más elképzelése volt.
Egy kis erősítés
Pár napnyi töprengés és tanácskozás után döntést hoztak arról, hogy milyen válaszlépést tegyenek. A legjobb lépés az erőfitogtatás volt, majdnem teljes háború. Ezenkívül a fa metszése is tervbe volt véve. Ekkor született meg a Paul Bunyan hadművelet, amely egy teljes légi, tengeri és szárazföldi beavatkozást követelt meg.
Kezdésnek megemelték a védelmi készültséget DEFCON 3-as szintre. Ezt az intézkedést mindössze két amerikai katona halála váltotta ki. Ez után Kim Il Sung is sajnálatát fejezte ki az incidenssel kapcsolatban. Ez volt az utolsó eset, hogy amerikai katonák életüket vesztették Koreában.
Augusztus 21-én 23 amerikai és dél-koreai teherautó jelent meg a kérdéses területen, amelynek neve Panmindzson. Minden teherautón hadmérnökök sorakoztak láncfűrészekkel felszerelve. Ezenkívül két 30 fős osztag is megjelent a területen baltanyelekkel és pisztolyokkal felfegyverezve. Őket a dél-koreai különleges erők kísérték.
Hátulról 27 amerikai helikopter védte őket, mindegyik amerikai és dél-koreai egységeket szállítva. Ezeket a helikoptereket B-52-es bombázók támogatták F-4-es fantomokkal, F-5 és F-86-os vadászgépek által kísérve. Illetve a koreai partok mellett állomásoztattak egy anyahajót is a Japán-tengeren. Természetesen a védelmi vonalak mögött sorakoztak még tüzérségi és gyalogsági egységek is. Mind a 41 000 amerikai katonát készenléti állapotba helyezték.
Az erődemonstrációt látva végül az észak-koreaiak kihátráltak a konfliktusból. Úgyhogy a favágó hadművelet sikeres volt. Miután kivágták a fát az amerikaiak értesítették az észak-koreaiakat, hogy “a munkások békésen befejezték a félbehagyott munkát”.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megvan a dátum: Trump ekkora hozhatja nyilvánosságra az elképesztő ufó-aktákat
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről