Igaz történet: két atombomba sem tudott végezni egy japán férfival
Hirosima és Nagaszaki bombázása nemcsak a második világháború, hanem a világtörténelem egyik legmegrázóbb eseménye. A nukleáris technológia katonai felhasználásának lehetősége óriási hatással volt XX. század második felére, és egyszer s mindenkorra megváltoztatta az egész világot.
Az 1945-ös tragédiában emberek ezrei vesztették életüket, és rengetegen voltak, akiket nagy mennyiségű a káros sugárzás ért vagy egyéb sérüléseket szenvedtek.
A túlélők számára az atomcsapás önmagában is életre szóló traumát jelentett, azt azonban kevesen mondhatják el magukról, hogy mindkét alkalommal az atombomba sújtotta területen tartózkodtak. Valószínűleg többen lehettek, akik a hirosimai és a nagaszaki támadást is átélték, de az egyetlen eset, akiről biztosan tudunk: a japán mérnök, Jamagucsi Cutomu. Erre azonban csupán a kétezres évek elején derült fény. A férfi történetét a Unilad elevenítette fel.
Szerencsétlen véletlenek
Jamagucsi Cutomu 29 éves volt, amikor üzleti útra utazott Hirosimába a Mitsubishi megbízásából. Augusztus 6-án töltötte az utolsó napját a városban, másnap készült visszautazni a családjához. Az amerikaiak éppen akkor dobták le a bombát, amikor a munkahelyére igyekezett.
A férfi visszaemlékezéséből kiderült, hogy látta, ahogy a repülőből valami leereszkedik, és épp annyi ideje volt, hogy egy árokba ugorjon, amikor már hallani lehetett a bomba fülsüketítő zaját. Jamagucsi kevesebb mint két mérföldre volt a becsapódástól. A robbanás ereje hátralökte, a bal füle csengett, és égési sérülésekei is voltak, de képes volt felállni.
Az ezt követő káoszban először a gyár felé vette az irányt, ami szintén romokban állt. Végül két munkatársával egymásra találtak, és az éjszakát a romok közt töltötték egy menedékhelyen.
Reménytelen körülmények
A Nukleáris Fegyverek Megsemmisítéséért Küzdő Nemzetközi Mozgalom számításai szerint az uránbomba hatása körülbelül 15 ezer tonna TNT erejének felelt meg. A város épületeinek majdnem háromnegyede leégett és csupán három kórház maradt működőképes a negyvenötből. Ezen felül az egészségügyi dolgozók nagy része szintén a sérültek között volt, így sok esetben a túlélők sem jutottak megfelelő kezeléshez. Ez tovább fokozta a helyzet súlyoságát.
Nagaszaki
Mivel a vasútvonalak továbbra is működtek, a férfi a történtek után az első adódó alkalommal hazautazott – Nagaszakiba. Amikor augusztus 8-án megérkezett a városba, a kórházban megvizsgálták az égési sérüléseit, valamint az is kiderült, hogy enyhe sugárzás érte.
Másnap épp a Mitsubihinál mesélte el a hirosimai történteket, amikor az amerikaiak ledobták a második atombombát. A vastag betonfalak szerencsére felfogták a bomba erejének nagy részét.
Jamagucsi háza azonban teljesen megsemmisült, és a férfi kétségbeesetten indult felesége és fia keresésére. Szerencsére ők is túlélték a robbanást. A sors iróniája, hogy éppen a férfi égési sérüléseire kerestek gyógyszert, így nem voltak otthon a becsapódás pillanatában.
Élet az atombomba után
Jamagucsi Cutomunak isteni szerencse kellett ahhoz, hogy túlélje mindkét atomcsapást, azonban a káros sugárzás így is megtette a hatását. A férfi hosszasan küzdött betegségével, de végül mindenen felülkerekedett, és 93 éves koráig élt.
Ahogy korábban megírtuk, nem minden atombomba hollétéről lehet tudni. A történelem során nem egyszer vesztettek el hatalmas erejű fegyvereket, részletek itt.
Szintén írtunk arról, hogy mi történne velünk egy nukleáris háború során, részletek itt.
Szerző: Tárnoki Ágnes
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ilyen volt a legénység élete az 500 éve elsüllyedt Tudor hadihajón talált csontok alapján
100 éves szabályt rúgtak fel kutatók, a feje tetejére állhat a kémia
Így ünneplik a halottak napját a világ körül: 3 csodálatos hagyomány
Stoppolnának az asztronauták a Marsra tartó út során
Az emberi beszéd nyolcszor olyan idős lehet, mint eddig gondoltuk: már 1,6 millió éve is beszélhettek őseink
Poszeidónnak szentelt templomot tártak fel régészek, és jóval nagyobb, mint várták