A neandervölgyiek sokkal inkább szuperemberek voltak, mint evolúciós zsákutca
Ha visszamelékezünk a történelemórákra, akkor a neandervölgyiekkel kapcsolatban hamar az juthat az eszünkbe, hogy mindenben alulmaradtak Homo sapienshez képest, illetve, hogy alacsonyabb rendűek voltak. A legújabb anatómiai bizonyítékok azonban megkérdőjelezik ezt a narratívát.
Kik voltak a neandervölgyiek?
A londoni Natural History Museum ismertetője szerint a neandervölgyiek a gyeniszovai emberrel együtt a legközelebbi ősi emberi rokonaink. Tudományos bizonyítékok arra utalnak, hogy a két fajunknak közös őse volt.
A fosszíliákból és a DNS-ből származó jelenlegi bizonyítékok arra utalnak, hogy ők és a modern emberek vonalai legalább 500 ezer évvel ezelőtt szétváltak. Egyes genetikai számítások szerint az eltérésük körülbelül 650 ezer évvel ezelőttre tehető.
A maradványok és azok datálása miatt a tudósok jelenleg bizonytalanok abban, hogy a neandervölgyiek és a modern ember utolsó közös őse a Homo heidelbergensis, a Homo antecessor vagy egy másik faj volt-e.
A neandervölgyiek a korai modern emberekkel együtt éltek, legalábbis egy rövidebb ideig. Ma már tudjuk, hogy a két faj közötti találkozások nagyon bensőségesek voltak. Néhányan közülünk körülbelül 2% neandervölgyi DNS-t örököltek.
A neandervölgyiek robusztus testalkatúak voltak jellegzetes koponyaformával. A Quaternary Science Reviews című folyóiratban megjelent tanulmány szerint rövidebb lábaik és hosszabb lábujjaik alkalmazkodtak Európa sűrű erdeihez és hűvös éghajltához. Ez pedig lehetővé téve számukra a dombos terepen való tájékozódást és a hatékony vadászatot, derül ki az Ancient Origins beszámolójából.
Más sportágban jeleskedtek
A genetikai elemzések emellett kimutatták azt is, hogy a neandervölgyiek génjeiben jóval gyakrabban fordultak elő a nagy erőkifejtéssel és a gyors, rövidtávú futással kapcsolatos genetikai variánsok. Ez valószínűleg azért van így, mert életmódjuk és vadászmodoruk inkább a gyorsaságra és az erőteljességre, mintsem az állóképességre épültek.
Ez pedig összhangban van azzal az elmélettel, hogy az erdős területeken inkább lesben álltak és vártak a potenciális zsákmányra, semmint üldözték azt.
Ezenfelül ennek a fajnak a tagjai elképesztő fizikai erőnlétről tehettek tanúbizonyságot. A miénknél jóval nagyobb izomtömeggel és erősebb csontokkal rendelkeztek, amit több dolog is befolyásolhatott, például a hormonális tényezők, valamint fehérjékben és lipidekben gazdag étrendjük is. A régészeti leletek intenzív vadászatra utalnak, amelyet a nagytestű zsákmányállatokkal való szemtől-szembe harc jellemzett.
A korábbi feltételezésekkel ellentétben a neandervölgyiek nem csupán egyszerű vadállatok voltak, hanem környezetükhöz alkalmazkodó, képzett vadászok, ami megkérdőjelezi az emberi evolúcióról alkotott hagyományos elképzeléseket, miszerint csak egy szükséges fok volt a fejlődés lépcsőjében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi történik, ha eltűnnek a csúcsragadozók? Teljes ökológiai katasztrófa…
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet