Történelmi felfedezés: légkört találtak egy távoli bolygó körül
A „Pokolbolygó” talán mégsem olyan élhetetlen: ez az első exobolygó ismert kialakult légkörrel.
A James Webb űrteleszkóp (JWST) segítségével a tudósok bizonyítékokat fedeztek fel a szénben gazdag légkörre a 55 Cancri e nevű exobolgyó körül. Ez az eddigi legjobb bizonyíték, hogy a Földhöz hasonló más sziklabolygók is létrehozhatnak atmoszférát maguk körül.
Lehet egy „pokolbolygónak” légköre? A Nature folyóiratban május 8-án megjelent új cikkben a James Webb Űrteleszkópot (JWST) használó kutatók végre megfejthették ezt a több évtizedes exobolygós rejtélyt – és ezzel a sziklás világ körüli atmoszféra legjobb bizonyítékát fedezték fel Naprendszerünkön kívül.
A pokol bolygója
A 55 Cancri e bolgyót 2004-ben fedezték fel. Ezt a pokoli bolygót lávaóceán borítja, az ég pedig folyamatosan szikrázik, írja a NASA. A sziklás „szuperföldnek” minősített exobolygó kétszer akkora átmérőjű, mint a Föld, és a Merkúr és a Nap távolságának mindössze 4%-án kering csillaga körül. Felületén a hőmérséklet elég meleg ahhoz, hogy megolvadjon a vas.
Felfedezése óta a tudósok a létezésének különböző aspektusai felett töprengenek: keringési periódusa, sűrűsége és mindenekelőtt légköre. Kezdetben a kutatók nem voltak biztosak abban, hogy az exobolygó képes-e fenntartani a légkört; egyesek úgy vélték, egyszerűen túl meleg volt, és túl közel van a csillagához. A JWST új bizonyítékai azonban arra utalnak, hogy az 55 Cancri e-t valóban egy gázréteg borítja – jóllehet szokatlan.
Váratlan eredmények
Az első utalás arra, hogy ennek a szuperforró szuperföldnek atmoszférája van, egy furcsa hőmérsékletmérésből származott. A JWST közép-infravörös műszerével (MIRI) a kutatók megmérték a hőkibocsátást az 55 Cancri e napi oldaláról. Ha a bolygónak nem lenne légköre, nappali hőmérséklete 2200 Celsius-fokra emelkedne. De a MIRI nem ezt találta.
„Ehelyett a MIRI adatok viszonylag alacsony, körülbelül 2800 Fahrenheit-fok [1500 C] hőmérsékletet mutattak” – mondta Renyu Hu, a tanulmány vezető szerzője, a NASA Jet Propulsion Laboratory csillagásza a Live Science-nek. Ez az érték azt jelzi, hogy valami – valószínűleg egy légköri áramlat – hőt szállított a bolygó nappali oldaláról az éjszakai oldalra.
Mélyebb vizsgálat
Ezután Hu csapata a közeli infravörös kamerát (NIRCam) használta annak meghatározására, hogy milyen elemek lehetnek jelen ebben a feltételezett légkörben. Bizonyítékot találtak arra, hogy szén-dioxid vagy szén-monoxid gáz kavargott a bolygó olvadt kőzetfelszíne körül.
A kutatók azonban azt gyanítják, hogy ez a gáznemű réteg a bolygó kialakulása óta nem volt jelen – az ilyen atmoszférát a napszelek gyorsan és hevesen elvonnák a közeli csillagától. Inkább azt gondolják, hogy a szénben gazdag „másodlagos légkör” bugyborékol ki a bolygó belsejéből. Ez lehetővé tenné, hogy a légkör folyamatosan feltöltődjön, még akkor is, amikor a gázok felforrnak.
A válasz a rejtélyre: a légkör
A tanulmány társszerzője, Diana Dragomir, az Új-Mexikói Egyetem exobolygókutatója, aki több mint 10 éve tanulmányozza az 55 Cancri e-t, különösen izgatott volt az eredmények miatt. „Igazán elkeserítő volt, hogy a kapott megfigyelések egyike sem oldotta meg határozottan ezeket a rejtélyeket” – mondta a közleményben. „Nagyon örülök, hogy végre választ kapunk!”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
A tiltott sziget a Bengáli-öbölben, ahol az őslakosok hidegvérrel megölik a partraszállókat
TESZT: Hivatalosan is zseni, aki észreveszi a három állatot 15 másodperc alatt
Bizarr felfedezés: Tutanhamont merev férfiassággal mumifikálták