4-5 ezer évvel ezelőtt az egyiptomi írnokok ugyanazzal a problémával szembesültek, mint mi
Valószínüleg mindenki tudja, milyen érzés egy kellemetlen hátfájás, miután túl sokáig ültünk görnyedten az íróasztalnál. Most kiderült, hogy az ókori egyiptomiak is pontosan tudták.
Egy tanulmány szerint az ókori egyiptomi írnokok által végzett ismétlődő feladatok és a munka közbeni ülőhelyzet degeneratív csontrendszeri elváltozásokhoz vezethetett.
A Prágában dolgozó kutatók 69 felnőtt férfi, köztük 30 írnok csontvázát vizsgálták meg, akiket az egyiptomi Abu-szíri nekropoliszban temettek el Kr. e. 2700 és 2180 között. Ezeknél degeneratív ízületi elváltozásokat azonosítottak, amelyek az írástudóknál gyakoribbak voltak, mint a más hivatást végző férfiaknál, írja a Daily Mail.
Jól jött volna egy ortopédus az ókori Egyiptomban
Ezek az elváltozások az alsó állkapcsot a koponyával összekötő ízületekben, a jobb kulcscsontban és a jobb felkarcsont felső részén jelentkeztek, de a jobb hüvelykujj középcsontjánál, a comb alsó részén és különösen a gerincoszlop felső részén is megjelentek.
Az írnokoknál gyakrabban előforduló egyéb csontvázi jellegzetességek a két térdkalácson található mélyedések és a jobb boka alsó részén lévő lapított felület. A szerzők szerint az írástudók gerincén és vállán megfigyelt degeneratív elváltozások abból eredhetnek, hogy az írástudók hosszú ideig keresztbe tett lábakkal, előre hajlott fejjel, görbe gerinccel és támasz nélküli karokkal ültek.
A térd, a csípő és a boka változásai azonban arra utalhatnak, hogy az írnokok a bal lábukat térdelő vagy keresztbe tett lábakkal, a jobb lábukat pedig felfelé irányuló térddel behajlítva ülték.
A prágai Nemzeti Múzeum antropológiai szakértői megjegyzik, hogy a sírokban található szobrok és faldíszek mindkét testhelyzetben ülő írnokokat ábrázoltak munka közben, az állás mellett. Az állkapocsízületek degenerációja abból eredhetett, hogy az írnokok megrágták a bokrok szárának végét, hogy ecsetszerű fejeket formáljanak, amelyekkel írni tudtak, míg a jobb hüvelykujj degenerációját a tollak ismételt összeszorítása okozhatta.
Az eredményeknek köszönhetően a kutatók sok információhoz jutottak az ókori Egyiptomban az Krisztus előtti harmadik évezredben élt írnokok életével kapcsolatban. A szerzők a Scientific Reports című szaklapban azt írják, hogy az írni tudó férfiak kiváltságos helyzetet élveztek az ókori egyiptomi társadalomban.
“Az ezekre az emelkedett társadalmi státuszú tisztviselőkre összpontosító kutatások általában a címekre, szobrokra, ikonográfiára stb. koncentrálnak, de magukat az egyéneket és csontvázmaradványaikat eddig elhanyagolták.”
“Az írástudók és a referenciacsoport közötti statisztikailag szignifikáns különbségek az írástudóknál az elváltozások nagyobb gyakoriságát tanúsították, és különösen az ízületi csontritkulás előfordulásában nyilvánultak meg.”
“Kutatásunkból kiderül, hogy a hosszabb ideig tartó, keresztbe tett lábakkal ülés vagy térdelés, valamint az írnoki tevékenység során az írással és a rohanó tollak igazításával kapcsolatos ismétlődő feladatok az állkapocs, a nyak és a váll régiójának rendkívüli túlterhelését okozták.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak
Lerobbant az orosz kémhajó NATO-területen, a dánok és egy vontatóhajó kísérték vissza
Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciáért, közben pedig retteg saját találmányától
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink