Így fejtett meg egy egyetemista egy 2500 éves szanszkrit szöveget
Ha valami nem sikerül elsőre, tartsunk szünetet. Ez Rishi Rajpopatnak, a cambridge-i PhD-hallgatójának is bevált, aki a nyári szünete után tért vissza „a nyelvészet atyja”, az ókori Pánini egyik szanszkrit szövegéhez, és végül megfejtette azt.
A szövegbe 2500 éven át beletört a tudósok bicskája, de ahogy Rajpopat a Cambridge honlapján található cikkben meséli, „ahogy lapoztam, ezek a minták kezdtek előbukkanni, és perceken belül az egésznek kezdett értelme lenni”.
Végre sikerült megfejteni a 2500 éves szanszkrit szöveget
Az Open Culture beszámolója szerint Pánini egyfajta algoritmus segítségével állította össze szövegeit. „Egy szótő és utótagjainak megadásával a programnak lépésről lépésre nyelvtanilag helyes szavakká és mondatokká kell alakítania őket, de gyakran előfordul, hogy Pánini két vagy több szabálya egyszerre alkalmazható ugyanabban a lépésben, így a tudósoknak el kellett dönteniük, hogy melyiket válasszák.”
Legalábbis ez volt a helyzet, mielőtt Rajpopat felfedezte volna, hogy az ilyen esetekre alkalmazni kívánt, nehezen értelmezhető szabály azt diktálja, hogy „a szó bal és jobb oldalára alkalmazandó szabályok közül Pánini azt akarta, hogy a jobb oldalra alkalmazandó szabályt válasszuk”.
A szabály alkalmazásával Pánini műve teljesen egyértelművé és nyelvtanilag szabályossá vált. Rajpopat szerint ezt akár arra is lehetne használni, hogy a nyelvi feldolgozásra programozott számítógépeket szanszkrit nyelvtanra tanítsuk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye