Orosz drónok sértették meg a lett és román légteret, a NATO elítélte
Ismétlődő probléma a keleti NATO-tagoknál, hogy orosz drónok lépnek be a légterükbe. Bár ezek a szabályszegések nem támadó jellegűek, a rendszeresség további konfliktusokhoz vezethet.
Lettország elnöke szerint egy orosz katonai drón zuhant le a területén, és hozzátette, hogy a NATO keleti határai mentén megszaporodtak a légtérsértések.
Az egykor a Szovjetunió által uralt, de ma már EU- és NATO-tag balti államnak a függetlenség elnyerése óta feszült a viszonya Moszkvával, és a kapcsolatok tovább romlottak, mióta Oroszország 2022 februárjában megszállta Ukrajnát.
Egy „orosz katonai drón zuhant le tegnap Lettország keleti részén. Folyamatban van a vizsgálat” – közölte Edgars Rinkevics lett elnök az X-en.
„Szoros kapcsolatban állunk szövetségeseinkkel. Az ilyen incidensek száma egyre nő a NATO keleti szárnyán, és ezeket közösen kell kezelnünk” – tette hozzá.
Egyre több drón téved át Lettországba
A lett védelmi minisztérium közleményben tudatta, hogy a drón Fehéroroszország felől repült be az ország légterébe, és Rezekne településen zuhant le, számolt be róla a The Moscow Times.
„Ez a helyzet megerősíti, hogy folytatnunk kell a Lettország keleti határának megerősítése érdekében megkezdett munkát, beleértve a légvédelmi képességek és az elektronikus hadviselési képességek fejlesztését, hogy korlátozni tudjuk a különböző alkalmazású UAV-k [ember nélküli légifegyver] tevékenységét” – mondta Andris Spruds védelmi miniszter.
Romániában is gyakoriak a véletlen határátlépések
A NATO-tag Románia szintén vasárnap közölte, hogy egy, a szomszédos Ukrajnában polgári infrastruktúrát célzó orosz támadó drón lépett be az éjszaka folyamán a légterébe. Bukarest határozottan elítélte az „újabb légtérsértést”, amelyet Moszkva „illegális támadásai” idéztek elő.
A NATO leköszönő főtitkárhelyettese és Románia korábbi vezető diplomatája elmondta, hogy a katonai szövetség elítéli a román légtér orosz megsértését. Mircea Geoană az X-en azt írta: „Bár nincs olyan információnk, amely arra utalna, hogy Oroszország szándékos támadást intézett volna szövetségesek ellen, ezek a cselekmények felelőtlenek és potenciálisan veszélyesek”. A lett hadsereg hasonlóképpen azt mondta, hogy nincsenek arra utaló jelek, hogy Moszkva vagy Minszk szándékosan küldött volna drónt az országba.
Lengyelország lelövi a drónokat
Lengyelország is legalább két olyan esetet jegyzett fel, amikor légterét megsértették az Ukrajnát támadó orosz rakéták vagy drónok, legutóbb decemberben. Varsó a múlt hónap végén kijelentette, hogy egy repülő tárgy behatolt a légterébe, de később visszavonta az állítását.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter a Financial Timesnak adott, múlt héten megjelent interjújában azt mondta, hogy Varsónak a NATO ellenkezése ellenére joga van lelőni az Ukrajnát célzó orosz rakétákat, mielőtt azok belépnének a lengyel légtérbe.
Nem várható változás Oroszország részéről
Oroszország inváziójának megindítása óta többször is éjszakai támadásokat hajtott végre Ukrajna városai ellen, gyakran célba véve a déli Odessza régió kikötőit, miután kilépett egy gabonaexport-üzletből.
Eközben Vlagyimir Putyin elnök és az ukrajnai háború támogatói a vasárnapi első szavazatszámlálások szerint országszerte megnyerték a kormányzóválasztásokat, többek között Kurszkban, ahol az ukrán erők átvették az ellenőrzést néhány város és terület felett, írja a Guardian. Vasárnap este véget értek a háromnapos oroszországi helyi és regionális választások, amelyeken a választók várhatóan mind a 21 kormányzóválasztáson a Kreml által támogatott jelölteket, valamint 13 régióban a törvényhozó gyűlés tagjait és országszerte a városi tanácsok képviselőit választották meg. A szigorúan ellenőrzött választások eredményeit Oroszországban már most úgy értelmezik, mint a Putyinba és ukrajnai hadműveletébe vetett bizalmi szavazatot, jelentette a Reuters.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé