Nagyon egyszerű módszerrel lehetne kimutatni a sötét anyagot, ráadásul a Földet sem kell elhagyni érte
A csillagászok új alanyt találtak a sötét anyag kimutatására, mégpedig a Marsot. Szinte hajszálnyi pontossággal ismerjük a helyzetét, így ha sötét anyag haladna át a Naprendszeren, a vörös bolygóhoz közel, akkor érzékelni tudnánk, ha bolygó pályája megváltozna.
Az IFLScience szerint a Mars pályájának legtávolabbi pontján csaknem 250 millió kilométerre van a Naptól, a sötét anyag pedig mindössze körülbelül egy méterrel billentené ki, de a tudósok képesek lennének ezt észlelni.
A probléma sokkal inkább a sötét anyaggal van, ugyanis nem tudjuk, hogy valójában mi is az, a név pedig félrevezető, ugyanis bár ötször nagyobb tömegű, mint a normál anyag, nem sötét, hanem láthatatlan, mivel nem lép kölcsönhatásba a fénnyel, csak a gravitációval.
A sötét anyag lehetséges összetevői az úgynevezett primordiális fekete lyukak, amelyek elméletileg közvetlenül az ősrobbanás után keletkeztek, és nagyjából kisbolygó méretűek.
A sötét anyag egyenlő lenne a primordiális fekete lyukakkal?
A csillagászok számításai szerint ezek az ősi objektumok egy évtizedben legalább egyszer átlahadnak a Naprendszeren. Ha néhány millió kilométerre közelítenék meg a Marsot, az apró kilengést okozna a bolygó pályájában, ami méternyi különbséget eredményezne.
David Kaiser professzor, a Massachusetts Institute of Technology munkatársa szerint „az évtizedek óta tartó pontos méréseknek köszönhetően a tudósok körülbelül 10 centiméter pontossággal ismerik a Föld és a Mars közötti távolságot”.
„Ezt használjuk fel arra, hogy megpróbáljunk észlelni egy ilyen apró hatást. Ha ezt sikerül felfedezni, az okot adna arra, hogy tovább kutassuk azt az elméletet, miszerint a sötét anyag teljes egészében fekete lyukakból áll, amelyek kevesebb mint egy másodperccel az ősrobbanás után jöttek létre, és azóta is járják az univerzumot.”
A kutatás eredetileg egy egyszerű gondolatkísérlet volt arról, hogy mi történne, ha egy ilyen mikroszkopikus fekete lyuk egy méterre repülne el egy embertől. Az illető 6 méterrel távolabbra kerülne az eredeti pozíciójától egy másodperc alatt.
Ebből a nagyon valószínűtlen példából kiindulva a kutatócsoport elkezdett gondolkodni azon, hogyan hatna egy ilyen gyorsan mozgó objektum a Naprendszer bolygóira.
Tung Tran, a Stanford Egyetem munkatársa elmondta, hogy kiszámolták, mi történne, ha egy fekete lyuk elhaladna a Föld mellett, és apró ingadozást okozna a Hold pályájában.
„Az eredmények nem voltak túl egyértelműek. A Naprendszerben sok más dinamikus tényező is működik, amelyek tompíthatják az ingadozást.”
Mivel a Föld és a Hold nem alkalmas arra, hogy észleljük a sötét anyagot, a Mars a legközelebbi, ideális jelölt, de a kutatócsoport sokkal több szimulációt akar elvégezni, mielőtt megpróbálják kimutatni a primordiális fekete lyukakat a Naprendszerben.
„Most azon dolgozunk, hogy több ezer objektumot, köztük bolygókat, holdakat és űrsziklákat szimuláljunk, és vizsgáljuk, hogyan mozognak hosszú időn keresztül”, mondta Sarah Geller társszerző.
„Olyan forgatókönyveket is be akarunk vezetni, ahol közeli találkozások történnek, és nagyobb pontossággal figyeljük meg ezek hatásait.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet