Római szekérre bukkantak régészek egy sírhalomban
A bulgáriai várnai múzeum régészcsoportja egy római kori szekér maradványaira bukkant egy sírhalomban, amely egy tervezett gázvezeték útvonalán helyezkedik el.
A területen végzett korábbi vizsgálatok során már találtak bronzkori tevékenységre utaló nyomokat, a sírhely azonban a második vagy harmadik évszázadból származik. A kutatók közleményükben leírják, hogy a halom valószínűleg több szakaszban épült. Kezdetben egy márgával – karbonátos ásványokban, agyagban és iszapban gazdag üledékes kőzettel – fedett halmot építettek, amelyet aztán kupolás kőépítményekkel bővítettek, számolt be a Heritage Daily.
Különleges leletnek bizonyult a római szekér
A halmon belül hamvasztási gödröket is találtak. Az akkori szokások szerint az elhunytakat faágyakra helyezték, elhamvasztották, majd a gödröket feltöltötték. A temetkezések elhelyezkedése és a közeli római kori település közelségét figyelembe véve alapján a régészek úgy vélik, hogy a nekropolisz inkább egy nagy közösséget szolgált, semmint egy család kizárólagos temetkezési helye lett volna.
A római korban a hamvasztás általános temetkezési gyakorlat volt, az elhunyt mellé helyezett tárgyak pedig betekintést nyújtanak annak társadalmi státuszába. Bár aranyat nem találtak, a régészek kerámia- és üvegedényeket, illetve vas- és bronztárgyakat, és számos érmét találtak. A legjelentősebb lelet egy kétkerekű római szekér, amely egy ló maradványai mellől került elő. Ezek a szekerek többféle célból készülhettek, de általában áruszállításra és szertartásokra használhatták, vagy akár versenyzésre is. A római érméken gyakran szereplő szimbólum.
Bár a római kori szekerek nem ismeretlenek Bulgáriában, ez az első ilyen lelet Várna megyében. Dr. Vlagyimir Szlavcsev, a várnai múzeum munkatársa szerint mivel nagyon jó állapotban maradt fenn, így némi munkával lehetséges a szekér teljes rekonstrukciója, hogy később kiállíthassák a múzeumba.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország nukleáris fegyverektől sem riadna vissza, ha a „tettrekészek” katonákat telepítenének Ukrajnába
3D-s animáció mutatja be a Colosseum hihetlen mechanikai vívmányait
Még a 19. században is élhettek óriáskrokodilok, sikerüket magyar kutatók vizsgálták
Zelenszkij szeretné visszakapni a Krímet, Trump szerint így az ukránok már nem is akarnak békét
Először találtak bizonyítékot rá, hogy a gladiátorok valóban küzdöttek náluk sokkal nagyobb vadállatokkal
Elveszett betűt találtak Shakespeare levelében, ami átírja, amit eddig tudtunk a házasságáról