Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
A csillagászok megnézték, mi rejtőzik az univerzum legtávolabbi sarkában, azonban arra, amit láttak, valószínűleg nem voltak felkészülve. Ugyanis a valaha megfigyelt legtávolabbi, forgó galaxist találták, amely nagyban hasonlít a Tejútrendszerhez.
A REBELS-25-nek nevezett objektumot az Atacama Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat (ALMA) segítségével fedezték fel, jelentette a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society folyóiratban megjelent tanulmány. Ami azonban igazán meglepte a kutatókat, az a galaxis szokatlanul rendezett szerkezete volt, ami a tudósok szerint több milliárd év eredménye, írja a Futurism. Jacqueline Hodge társszerző, a Leideni Egyetem csillagásza elmondta, hogy a galaxisképződésről alkotott jelenlegi ismeretek szerint a legtöbb korai galaxis kicsi és rendezetlen volt.
Megcáfolja az eddigi ismereteket a Tejútrendszerre hajazó galaxis
A REBELS-25 azonban kiemelkedik közülük, mivel akkor keletkezhetett, amikor az Univerzum még csak 700 millió éves volt, ami a jelenlegi korának mindössze 5%-a. Ennek ellenére kísértetiesen hasonlít a Tejútrendszerre, amely mindössze 100 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett, mintegy 13,6 milliárd évvel ezelőtt. A kutatók eddig úgy gondolták, hogy 13,6 milliárd év kellett ahhoz, hogy úgy rendeződjön el, mint a tágabb értelemen vett otthonunk, miközben mindössze 700 millió évre volt szüksége hozzá.
Lucie Rowland vezető szerző szerint „a Tejútrendszerhez ennyire hasonló galaxist látni, megkérdőjelezi az elképzelésünket arról, hogy a korai Univerzumban a galaxisok milyen gyorsan fejlődnek a mai kozmosz rendezett galaxisokká”. Az ALMA rendkívül nagy felbontásának köszönhetően a csillagászok ki tudták venni a REBELS-25 szokatlanul rendezett szerkezetét és mozgását. A bizonyítékok alapján a galaxisnak még spirálkarjai és egy hosszúkás központi küllője is van, hasonlóan a Tejútrendszerhez.
Rowland szerint elképesztő felfedezés lenne, ha további fejlett struktúrákat találnának benne, mivel ez az eddigi legtávolabbi galaxis, amely ennyire fejlettnek bizonyult. A kutatócsoport most abban reménykedik, hogy még még jobb képet kaphat az objektumról, akár James Webb űrtávcső közreműködésével. Ha beigazolódnak elméleteik, az alááshatja a galaxisok évmilliárdok alatt végbemenő fejlődéséről alkotott elképzeléseket.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy tanulhatsz űrmérnöknek Magyarországon?
A Marsról érkező jelet egy amerikai apa és lánya dekódolta
Az ENSZ főtitkára „nagyon aggódik” az orosz frontra érkező észak-koreai katonák miatt
A tiltott kísérlet, amellyel az évezredek során többször megpróbálkoztak
Románia került Magyarország helyére egy olasz földrajzkönyvben!
A táncoló pestis esete és az őrültségről alkotott kép a kora újkorban