Honnan ered a vámpír mítosz?
A vámpírok kortárs kultúránk jellegzetes alakjai, de vajon tudjuk-e, honnan ered ez a népszerű gótikus szörnyeteg? Bram Stoker Drakula grófjától egészen a Twilight Sagáig, a vámpírok a gótikus kultúra ikonikus figurái, amelyek minden évben újra életre kelnek az őszi hónapok sötétjében.
De vajon honnan származnak ezek az éjszakai vérszívó lények?
Bár a vámpírmítosz fiatalabb a boszorkányokénál és vérfarkasokénál, már Bram Stoker 19. századi regénye előtt is létezett írja The Collector.
Milyen szerepet játszott a szláv kultúra?
A vámpírmítosz pontos eredetéről több elmélet is létezik, de az egyik első elképzelés a vámpírokról, mint fenyegető élőhalottakról, legalább ezer évre vezethető vissza a bolgár folklórba. Akkoriban a vámpír szót „szellemszörnyetegként” értelmezték, ami a szláv vérszomjas szellemekre utalt, amelyek rettegésben tartották a falvakat, járványokat és károkat okozva. A „vámpír” szó az „ördög” jelentésében is megjelent, ami még jobban hangsúlyozta e lények fenyegető természetét.
Hogyan váltak a vámpírok a nyugati kultúra részévé?
Amikor a német nyelvű népek átvették Magyarország és a szláv területek irányítását a Szent Római Birodalom idején, a vámpírlegendák bekerültek a császári hadsereg kultúrájába is. Innen a történet tovább terjedt Bécsbe, Berlinbe, majd később Párizsba és Londonba, mígnem végül Amerikába is eljutott. Az új környezetben a vámpír története átalakult: a korábbi kísérteties lényből élőhalott holttest lett, aki éles agyarai segítségével emberi vért fogyasztott.
A vámpírmítosz vérivásos aspektusa valószínűleg összefüggött azzal az elterjedt hiedelemmel, hogy az emberi vérnek gyógyító ereje van. Az orvosi célból vett vért Európában és Amerikában számos betegség kezelésére használták, a rossz látástól az epilepsziáig.
Melyek voltak az első publikált vámpírtörténetek?
A vámpírt felvázoló első ismert művek közé tartozik John Polidori 1819-ben megjelent regénye, “A vámpír”, amelyben egy kifinomult, ördögi úriember egy vámpír alakjában jelenik meg. 1872-ben Joseph Sheridan Le Fanu “Carmilla” című írása egy női vámpírt mutat be, aki fiatal lányokra vadászik. Ezeket követően, 1897-ben megjelent Bram Stoker híres “Drakula” című regénye, amely megalapozta a vámpírfigurával kapcsolatos számos későbbi elképzelést. Stoker ikonikus karaktere a halálosan sápadt, kifogástalanul öltözött, fehér hajú férfi, aki hosszú körmeivel, hegyes fogaival és éles agyaraival szívja ki az emberi vért. A történet megalkotásához Stoker különféle forrásokból merített, beleértve a szláv folklórt és Vlad Tepest, más néven Karóbahúzó Vladot.
Lehetséges, hogy a vámpírmítosz alapja egy ritka vérképzőszervi betegség?
Egyes tudósok szerint a vámpírokat körülvevő mítoszok egy részét egy ritka vérképzőszervi rendellenesség, a porfíria is ihlethette, amely már az 1980-as évek óta létező betegség. A porfíria miatt a test kevesebb hemoglobint termel, és tünetei ijesztően hasonlítanak a vámpírokra: sápadt bőr, napfényre való érzékenység, a fokhagymával szembeni idegenkedés, a visszahúzódó íny miatt agyarszerű fogak, és a vöröses vizelet, amit egyesek a vérivással hoztak kapcsolatba.
A porfíriában szenvedő, „vámpírként” emlegetett embereket a spanyol inkvizíció idején sokszor máglyán égették el, ami hozzájárulhatott a vámpírok feszületektől való félelmének kialakulásához is. Más betegségek, mint például a veszettség vagy a tuberkulózis, szintén közre játszhattak a mítosz kialakulásában.
Hogyan definiáljuk ma a vámpírokat?
Bram Stoker idejében a vámpíroktól való félelem jóval erősebb volt, mint napjainkban. Ma a vámpírokat inkább fiktív, mitológiai lényekként tartjuk számon, akik különleges, természetfeletti képességekkel rendelkeznek. A mítosz továbbra is jelen van a popkultúrában, és számos film, televíziós műsor és irodalmi alkotás foglalkozik vele. A vámpírtörténetek a gótikus, misztikus és hátborzongató dolgok iránti vonzalmunkat testesítik meg, különösen a sötétedő őszi éjszakák idején.
Ezt is érdemes elolvasni:
Felfedezték a középkori vámpíroktól való félelem nyomait
Horror: megölte gyerekeit az ördögi anyuka, majd a bomló testükkel élt – 18+
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában