Csillagászok rájöhettek, hogyan találhatják meg a Naprendszer kilencedik bolygóját
William Herschel 1781-ban felfedezte az Uránuszt, azóta pedig a csillagászok folyamatosan kutatják a Naprendszer peremén található új bolygókat.
A Neptunusz 1846-os megtalálása óta viszont nem sikerült további nagy méretű bolygókat azonosítani. Noha a Plútót és néhány törpebolygót azonosították, Föld-méretű vagy annál nagyobb égitest nem került elő. A feltételezett kilencedik bolygó, vagy „X bolygó” létezésére némi bizonyíték ugyan utal, de konkrét megfigyelések hiányában továbbra is rejtély, hogy hol rejtőzhet.
A Plútóhoz hasonló, úgynevezett Neptunuszon túli objektumok (TNO-k) és a még távolabbi Kuiper-öv égitestjeinek tanulmányozásakor a kutatók különös mintázatra lettek figyelmesek. Ezen égitestek pályái nem véletlenszerűen helyezkednek el, hanem bizonyos mértékű csoportosulást mutatnak.
Mit rejtegethet még a Naprendszer?
Ennek egyik magyarázata lehet egy Neptunuszon túli, akár öt Föld-tömegű bolygó gravitációs hatása. Egy ilyen égitest akár tízszer távolabb lehet a Naptól, mint a Neptunusz, derül ki a Universe Today beszámolójából. Összehasonlításképp, a Neptunusz kicsivel több, mint 30-szor olyan messze van csillagunktól, mint a Föld.
A csillagászok régóta keresik a megfoghatatlannak tűnő planétát, de semmilyen nyomot nem találtak. Néhányan azt feltételezik, hogy a kilencedik bolygó egy primordiális fekete lyuk lehet az univerzum fiatalkorából, míg mások szkeptikusabbak, és úgy gondolják, hogy a korábban említett csoportosulásnak más magyarázata lehet.
Egy új tanulmány azonban egy innovatív módszert javasol a bolygó létének igazolására, a csillagfedés, vagyis okkultáció jelenségének felhasználását. Csillagfedés során egy aszteroida vagy más égitest elhalad egy csillag előtt, és a jelenség segítségével az objektum pályája és alakja meghatározható. Ezzel a módszerrel például kiderült, hogy a Chariklo nevű kisbolygót gyűrűrendszer vesz körül.
Rengeteg információt szerezhetünk a kutatók új ötletével
A kutatók 200 darab, 40 cm átmérőjű távcső építését javasolják, amelyeket 5 kilométerenként helyeznének el, így egy ezer kilométeres hálózatot alkotnának. A távcsövek különböző nézőpontokból figyelnék meg az okkultációkat, lehetővé téve a Neptunuszon túli objektumok pályájának és méretének pontos feltérképezését. A számítások szerint egy ilyen tízéves program során akár 1800 új Neptunuszon túli objektumot is felfedezhetnének.
A szimulációk alapján ez a rendszer képes lenne kimutatni bármilyen, a Földnél 5-ször nehezebb égitestet, amely a Naptól legfeljebb 800 csillagászati egység távolságban található. Ha tehát valóban van a Naprendszernek egy kilencedik bolygója, azt ez a projekt bizonyítani tudná. A teljes program költsége mindössze 15 millió dollár lenne, ami egy ilyen nagyszabású kutatás esetében rendkívül olcsónak számít. Így szinte magától értetődő, hogy érdemes-e belevágni, mert még ha a bolygót nem is találnák meg, a projekt jelentős mértékben hozzájárulna a Naprendszer távoli területeinek megismeréséhez, valamint segítene megérteni, hogyan befolyásolja a napsugárzás a kisebb égitestek pályáját.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A budapesti Körszállót lebontják és újjáépítik
Mikor kényszermegoldásként pótkocsisbuszok jártak a fővárosban
A magyar törzsek tevéken érkezhettek a Kárpát-medencébe és egészen a 20. századig maradtak is
Járólapként használták a 10 parancsolat ősi kőtábláját, de most meg is vehetjük
Új térképen, ahogy Ukrajna a nehéz helyzet ellenére is képes előretörni Kurszkban
Létezik egy barlang, ahol csaknem ezer éves világító koponyákat találni