Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Valószínűleg mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy egy nukleáris fegyver mekkora pusztítást képes végezni.
A második világháborúban az USA atombombát dobott le a két japán városra, Hirosimára és Nagaszakira, hogy megadásra kényszerítse a japánokat, hogy véget vessenek a második világháborúnak. A japánok megadták magukat, de ez volt az egyik legborzasztóbb dolog az emberiség történetében.
A Földön is található egy természetes nukleáris “reaktor”
És bár napjainkig ez volt az egyetlen – és remélhetőleg így is marad – alkalom atomfegyverek használatára, talán éppen ezért félelmetes belegondolni, hogy több milliárd éve egy természetes atomreaktor van a lábunk alatt. Azonban emiatt már nem kell aggódnunk, mivel 1,7 milliárd évvel ezelőtt volt aktív, azóta pedig szunnyad, írja a Unilad. Így van, létezett természetes fúzió itt a Földön is, az egyetlen ismert természetes maghasadást ugyanis 1972-ben fedezték fel a közép-afrikai Gabonban, Oklában.
Az akkori vegyészek a gaboni bányából származó ércben a hasadó urán-235 jelentős csökkenését észlelték. Ez az uránlelőhely az egyetlen ismert természetes nukleáris reaktor a bolygón, amely az afrikai országban található. A felfedezést a Redditen osztották meg, ahol a bejegyzés megosztója azt írta: „TIL [Ma tanultam] Az egyetlen ismert, a természetben előforduló maghasadási reaktort a gaboni Okló nevű uránbányában fedezték fel, és a feltételezések szerint 1,7 milliárd évvel ezelőtt volt aktív.
Az internet népe is akcióba lendült
„Ez a felfedezés 1972-ben történt, miután a kémikusok észrevették a hasadó U-235 jelentős csökkenését a gaboni bányából származó ércben.”
A bányában található az egyetlen létező fosszilis maghasadási reaktor, amely önfenntartó nukleáris reakciókat hajtott végre a múltban.
A hozzászólók is számos információt osztottak meg a reaktorral kapcsolatban. Egyikük szerint „a franciák szigorú ellenőrzés alatt tartják az uránt Oklóban. Számításokat végeztek, és rájöttek, hogy egy kevés, de aggodalomra okot adó mennyiségű urán hiányzik. Végül arra a következtetésre jutottak, hogy valamikor abban az egymillió évben, amíg az urán a földben volt, az esővíz beszivárgott, és egy szabályozott hasadási reakciót indított el, amely az urán egy részét átalakította. Valószínűleg nem dokumentumértékű, de érdekes.”
Arra a kérdésre is jött válasz, hogy jelenthet-e még bármilyen veszélyt, illetve, hogy az általunk működtetett reaktorokhoz hasonlóan keletkezik-e nukleáris hulladék. „Igen, valóban keletkezett nukleáris hulladék. És ez a hulladék métereket vándorolt a kőzetben az elmúlt 1,7 milliárd év alatt. Részben ez a felfedezés volt az, ami bizalmat adott a mélységi geológiai tárolás ötletének.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Emberi szuperhősök? Léteznek – a tudósok vizsgálják őket
Egy orvos elmondta, hogy altatásban valójában nem alszol – sokkal ijesztőbb
Magyar tartalékos katonák belekóstoltak a fagyos ukrán front lövészárok valóságába – képek, videó
Lenyűgöző kivilágítással indult el a Miskolci Adventi Fényvillamos – Nézze meg itt kívül-belül
Amerika sürgeti Ukrajnát, hogy 18 évre csökkentsék a mozgósítási korhatárt
2000 éves felfedezés: pszichedelikus rituálékhoz használták a mágikus tárgyat