Több mint egy évszázadon keresztül a történészek azt hitték, hogy Stonehenge ikonikus Oltárköve a nyugat-walesi zord hegyekből származik, csatlakozva a többi „kék kőhöz” egy 180 mérföldes ősi utazásban. Azonban egy áttörést hozó új tanulmány szerint lehet, hogy teljesen rossz helyen kerestük.
Az Aberystwyth Egyetem szakértői által vezetett kutatás, amelyet a Journal of Archaeological Science folyóiratban publikáltak, megdöbbentő felfedezést tár elénk: az Oltárkő – más néven 80-as kő – valószínűleg egyáltalán nem walesi eredetű. A tudósok most Észak-Britannia felé fordítják figyelmüket, olyan régiókat vizsgálva, mint Cheshire, a Tóvidék vagy akár Skócia, mint a kő lehetséges származási helyei — írja a Sky News.
Ez a felfedezés megkérdőjelezi a monumentum építésével kapcsolatos egyik legrégebbi feltételezést, és új kérdéseket vet fel arról, hogyan került ez a hatalmas homokkő, amely szokatlanul magas báriumtartalommal rendelkezik, Wiltshire-be. Vajon emberi kéz szállította, természetes erők mozdították, vagy valami teljesen más áll a háttérben?
Mi Teszi Az Oltárkövet Különlegessé?
A Preseli-hegységből származó híres társaitól eltérően az Oltárkő teljesen külön kategóriát képvisel. Ez ugyanis homokkő, nem pedig vulkanikus kőzet, mint a többi kék kő, és egyedi ásványi összetétele évtizedek óta zavarba ejti a kutatókat. Most a tudósok úgy vélik, hogy „kék kőként” való besorolása hiba volt, amely félrevezetett kutatásokhoz vezetett az elmúlt évtizedekben.
Nick Pearce professzor, a tanulmány egyik szerzője, az Oltárkövet „anomáliának” nevezi. Szerinte már nem szabadna egy kalap alá venni a többi kék kővel, hanem önállóan kellene tanulmányozni, hogy feltárjuk valódi történetét.
Egy Új Korszak Stonehenge Kutatásában?
Ha az Oltárkő nem Walesből származik, az alapjaiban változtathatja meg a Stonehenge építéséről alkotott képünket. Hogyan szerezhették be az építők ezt az egyedi követ? Miért éppen ezt választották? És vajon ez az új nyom egy teljesen eltérő kulturális vagy földrajzi hatásra utalhat az ősi emlékhely kapcsán?
„Ez a Stonehenge-ről való gondolkodásunkban bekövetkező nagy változás kezdete lehet” – mondja Pearce professzor. „Az Oltárkő talán eddig feltáratlan nyomokat rejt azokról az emberekről, akik megépítették, az ő hálózataikról és azokról az okokról, amelyek miatt ezt a lenyűgöző emlékművet megalkották.”
A Keresés Folytatódik
A tanulmány eredményei nem csupán egy régi elméletet cáfolnak meg – hanem egy igazi kincsvadászatot nyitnak meg Nagy-Britannia-szerte. Az Oltárkő kémiai összetételének elemzésével és északi geológiai képződményekkel való összehasonlításával a kutatók remélik, hogy pontosan beazonosíthatják származási helyét.
Lehet, hogy az Oltárkő egy északi törzs ajándéka volt? Vagy utazása olyan titkokat rejt, amelyek kereskedelemről, vándorlásról, esetleg ősi rítusokról árulkodnak? A válaszok talán Cheshire kőzeteiben, a Tóvidék hegyeiben vagy Skócia széljárta tájain rejlenek.
Egyvalami biztos: Stonehenge még mindig képes meglepni minket. Kövessétek velünk, ahogy ez az ősi rejtély kibontakozik!
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
A legegyszerűbb élő szervezet mindössze 437 génnel rendelkezik és emberek alkották
Mi történne a Földdel, ha az emberek eltűnnének?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában