Férfinátha – Van rá tudományos magyarázat
A hírhedt férfinátha talán nem is csak gúnyolódás, hanem tudományos tény.
Ha valaki élt már együtt huzamosabb ideig a másik nemmel – ami valószínűleg a többségről elmondható -, bizonyára megfigyelte már, hogy a nők könnyebben viselik a betegségeket, mint férfi társaik. Erre a jelenségre találták ki a „férfinátha” kifejezést: olyan, mint a közönséges nátha, csak sokkal veszedelmesebb.
A friss tudományos eredmények alapján azonban egyre inkább úgy tűnik, nem a férfiak dramatizálják túl a megfázást. A nemek immunrendszere ugyanis nem pontosan ugyanúgy működik, írja a The Conversation.
Férfinátha, nátha és influenza
A férfinátha értelemszerűen nem egy konkrét betegség, hanem számos légúti fertőzésre utalhat – megfázásra, influenzára, még egy enyhe COVID-esetre is. Tehát nehéz összehasonlítani egy konkrét betegséggel, de az influenza és a megfázás a leggyakoribb jelöltek.
Mindkettő férfinátha-okozónak hasonló tünetei lehetnek. Jellemzően a súlyosabb tünetek, mint például láz, testfájdalmak, heves borzongás és fejfájás gyakoribbak influenza esetén, de néha megfázásnál is előfordulnak. Eközben nátha esetén gyakoribb a torokfájás, orrfolyás és tüsszögés. A köhögés mindkettőnél gyakori.
Az influenza az influenzavírus által okozott súlyosabb és néha végzetes légúti fertőzés. A megfázást különféle vírusok okozzák, mint például a rinovírusok, az adenovírusok és a közönséges megfázásos koronavírusok, és ritkán súlyosak. A megfázás fokozatosan, míg az influenza hirtelen kezdődik. Az influenzát laboratóriumi vagy otthoni vizsgálatokkal lehet kimutatni.
Az influenza súlyos tünetei védőoltással megelőzhetők, a megfázásos tünetek viszont nem. A súlyos influenzafertőzések megelőzhetők vagy kezelhetők vírusellenes gyógyszerekkel, megfázás ellen viszont nincs vírusellenes szer.
De térjünk vissza: a férfinátha tényleg rosszabb, mint a nőknek?
Egy tanulmány, melynek címe „Man flu is not a thing”, azaz „A férfinátha nem egy dolog”, valójában azt mutatta ki, hogy különbségek vannak a férfiak és a nők tünetei között. A tanulmány az akut rhinosinusitis tüneteit vizsgálta: ez az orrjáratok és az orrmelléküregek gyulladása, ami megmagyarázza az orrfolyást vagy orrdugulást, a fejfájást vagy az arcfájdalmat.
Amikor a kutatók a vizsgálat elején értékelték a résztvevőket, a férfiak és a nők hasonló tüneteket mutattak. De a vizsgálat ötödik és nyolcadik napjára a nőknek kevesebb vagy enyhébb tüneteik voltak. Más szóval, a nők gyorsabban felépültek.
De amikor a résztvevők saját tüneteikről beszéltek, a nők rosszabbra értékelték a tüneteiket, mint ahogy a kutatók az elején – ugyanakkor azt mondták, hogy gyorsabban felépültek. Mindez arra utal, hogy a férfiak nem vitték túlzásba a tüneteiket, és valóban lassabban gyógyultak meg. Azt is sugallja, hogy a nők már az elején erősebben érzik a tüneteiket.
Miért történik ez?
Különbségek vannak a férfiak és a nők immunválaszában, ami elfogadható okot ad a férfiak rosszabb tüneteire. Például a nők általában hatékonyabban termelnek antitesteket, így hatékonyabban reagálnak az oltásra. Úgy tűnik, hogy a nők immunrendszerének más vonatkozásai is erősebben működnek. De miért?
Egy időben az antropológiára vezették vissza a kérdést. A nőnek akkor is gondoznia kell az utódokat, ha beteg, viszont, ha a férfi legyengülve megy vadászni, nagyobb eséllyel veszik oda, írja a Time. Csakhogy mára ennek az elméletnek az alapjait is megcáfolták, ugyanis a közhiedelemmel ellentétben a nagyvadak elejtése valószínűleg háttérbe szorult a halászat vagy a gyűjtögetés mögött, amikor élelmet kerestek. Utóbbi kettőben pedig a nemek egyenlő arányban vettek részt.
Biológiai előny
Az immunrendszeri különbség valószínűleg részben abból eredet, mert a nőknek két X-kromoszómája van, míg a férfiaknak egy. Az X-kromoszómák fontos immunfunkciós géneket hordoznak. Ez lehetővé teszi a nők számára, hogy két különböző kromoszómából származó, immunrendszerrel kapcsolatos géneket kapjanak. Úgy tűnik, hogy az ösztrogén (a női nemi hormon) is erősíti az immunválaszt, és mivel a szint az élet során változik, úgy változik a nők immunrendszerének erőssége is.
Többfaktoros egyenlet
A férfiak bizonyosan nagyobb valószínűséggel halnak meg bizonyos fertőző betegségekben, mint például a COVID. De a kép kevésbé egyértelmű más fertőzések, például az influenza esetében, ahol a férfiak és nők közötti incidencia és mortalitás országonként, valamint bizonyos influenza-altípusok és járványok esetében igen eltérő. A férfiak és nők fertőzési aránya és kimenetele a vírus átvitelének módjától, a személy életkorától, valamint a szociális és viselkedési tényezőktől is függhet.
Például úgy tűnik, hogy a nők többször gyakorolnak olyan védekező magatartásokat, mint a kézmosás, a maszk viselése vagy a zsúfolt beltéri terek elkerülése. Emellett nagyobb valószínűséggel fordulnak orvoshoz, ha betegek.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon