Olyan elemet hoznának létre a kutatók, amely új sort nyitna a periódusos rendszerben
Egy új szupernehéz elem, az unbinilium létrehozásának lehetőségét vizsgálják a kutatók. Ez a 120-as rendszámot viseli, és olyan nagy tömegű lenne, hogy új sorban szerepelne a periódusos rendszerben, és forradalmasíthatná a nehézelem-kémiát.
A periódusos rendszerben jelenleg 118 ismert elem található. Elméletileg azonban ennél is nagyobb tömegű elemek is létezhetnek, és a kutatók már megjósolták, milyen tulajdonságokkal rendelkezhetnek.
Új sort kezdenének a kutatók a periódusos rendszerben, és már meg is van, hogyan
Két potenciális új elemjelölt az 119-es rendszámú ununennium és a 120-as unbinilium. Ha sikerülne létrehozni őket, egy új, nyolcadik sorral bővítenék a periódusos rendszert, írja a Live Science. Azonban még egyik elemet sem sikerült megalkotni, annak ellenére, hogy többször próbálkoztak. Egy új tanulmányban a kutatók bizonyították, hogy a 116-os livermóriumot már létre tudják hozni a plutónium-244 és titán-ionok ütköztetésével.
Úgy vélik, ugyanezt a módszert használhatják az unbinilium létrehozására is, csak plutónium helyett a még nehezebb kaliforniumot alkalmazva. A kutatók szerint ez a technika jelentős előrelépés, amely lehetővé teszi az elméleti elem keresésének folytatását. „Ezt a reakciót eddig még nem próbálták, de fontos lépés a 120-as elem előállításának útján” – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Jacklyn Gates, a Berkeley Laboratórium nukleáris kutatója.
A folyamat mindenbizonnyal időigényes lesz, és az eredményekre rengeteget kell majd várni, ugyanis a livermórium két atomjának előállítása több mint 22 napot vett igénybe, de az unbinilium létrehozása a kutatók szerint várhatóan ennél tízszer tovább tart majd.
A szupernehéz elemek rendszerint gyorsan lebomlanak instabilitásuk miatt, de a kutatók szerint az unbinilium az úgynevezett stabilitási sziget része, így a 120-as elem felezési ideje jóval hosszabb lehet, mint más, hasonló elemeké.
Ez pedig új távlatokat nyithat a nehézelemek kutatásában, bár az elem viselkedése eltérhet az elméletektől. „Ezek létrehozásával az emberi tudás határait feszegetjük” – mondta Jennifer Pore, a tanulmány társszerzője és a Berkeley Laboratory kutatója.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Vörös óriáscsillagról készített látványos videót egy magyar kutatócsapat
A Savoyai Teraszon nyílik jégpálya december 6-án
A hidegháborúból egyetlen egy ‘nem’ miatt nem lett nukleáris világégés
A sötét anyag lehet, hogy már az ősrobbanás előtt is létezett?
Az első, szervezett társadalom nyomaira bukkanhattak 5 ezer éves leletek alapján
Az ókorban a legtöbb kábítószert a háborúban álló hadseregek fogyasztották