A Közti Zrt. és a Hamburg C Kft. tervezheti közösen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) új belvárosi campusát, amely a VIII. kerületben a Magyar Rádió volt épületegyüttesének a területén épülhet majd meg.
A június végén kiírt tervpályázatra 11 színvonalas munka érkezett. Az eredményt Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár, Kuminetz Géza, az egyetem rektora és Erő Zoltán, Budapest főépítésze jelentette be. A bírálóbizottságot Fürjes Balázs vezette, tagjai között ott volt Veres András, az alapító Magyar Katolikus Püspöki Konferencia képviselője, Iványi Gyöngyvér állami főépítész, Erő Zoltán, Barta Ferenc, Józsefváros főépítésze, az Építőművészek Szövetsége és a Magyar Építészkamara képviselői, valamint független szakemberek is. A zsűri anonim módon bírálta a pályamunkákat – írja Vitézy Dávid, a megrendelő Budapest Fejlesztési Központ vezérigazgatója.
Hozzátette: az egyetem új campusa a Magyar Rádió egykori tömbjében kap helyet, így a legizgalmasabb kérdés talán az volt, hogy sikerül a különböző korokban rendkívül heterogén módon beépült terület értékeit úgy megőrizni, hogy mégis létrejöjjön egy egységes, és a felsőoktatás változatos igényeinek – előadótermek, tantermek, laborok, informatikai és műszaki kutatóközpontok, könyvtár, olvasótermek, sportlétesítmények, szakkollégium, menza – megfelelő terület. Ha a látványterveket megnézzük, a válasz egyértelműen pozitív.
Nemcsak a 19. századi paloták, de a későbbi korok értékes épületei is megmaradhatnak.
Mint írja: az egyetem számára egy korszerű, a ma több területen, szétszórtan működő egyetemnek koncentráltan, egy helyen igazi otthont adó campust kellett megtervezni 53 ezer négyzetméter nettó hasznos összterületen, a Nemzeti Múzeum mögött, a Múzeum utca, Pollack Mihály tér, Bródy Sándor utca, Szentkirályi utca közötti tömb jelentős részét lefedve.
A jelenlegi állapot:
Kiváló tömegközlekedési kapcsolatokkal rendelkező helyszín, ezért csak minimális parkolót kap a campus
A BFK ezen a helyszínen egy elsősorban a gyalogos és kerékpáros megközelítésre épülő campust rendelt, minimális számú parkolóval, hiszen kiválóak a tömegközlekedési kapcsolatok, az M3 és M4 metró is a közelben áll meg, és az egyetemi beruházással párhuzamosan készül az M5 is, de közel van a kiskörúti villamos is – emlékeztet Vitézy.
1928-ban készült el a mai Bródy Sándor utcában a világ első stúdióépülete a Magyar Rádió számára, majd az egyre bővülő intézmény egyre nagyobb területekre terjeszkedett a tömbben, megkapta a palotákat, a paloták egykori kertjében, udvarán minden kor felhúzta a maga jellemző stúdióit, irodaépületeit. Az ötvenes években kétméteres betonfalakkal atombunker-stúdió készült, majd a hetvenes években ezt ügyesen eldugták, beépítették egy modern irodaházba. Még a 80-as évek is letette a névjegyét egy üzemépülettel.
Emlékeztetett: a BFK a tervpályázat keretében olyan modern, a kor és az egyetem szellemiségének megfelelő épületegyüttesre várt építészeti javaslatokat, amely a lehető legmagasabb színvonalon képes kiszolgálni a szükséges oktatási és ahhoz kapcsolódó funkciókat. Hozzátette:
Mindez nem csupán az épületek átalakítását, hanem egyben városfejlesztést is jelent. Zöldfelületekkel tagolt, szellős, közösségi térként is működő, lokális városközpont jön létre Józsefvárosban.
Érdemes elolvasniAz Építészfórum 17. alkalommal ismerte el az idei év legkiemelkedőbb alkotásait
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története