Először fecskendeztek emberekbe rákellenes, módosított himlővírust egy új klinikai vizsgálat során
A közelmúltban indult az első klinikai vizsgálat egy rákellenes, módosított himlővírussal. Megkezdték az új terápia biztonságosságának és tolerálhatóságának értékelését. A módosított himlővírus (Vaxinia) képes megfertőzni és elpusztítani az emberi rákos sejteket. Állat és laboratóriumi modellekben kis dózisokat alkalmazva csökkentette a rákos megbetegedések széles skálája esetén a daganatok méretét.
A módszer a Fázis 1 klinikai vizsgálatoknál tart
A Fázis 1 klinikai vizsgálat során a CF33-hNIS vagyis Vaxinia nevű kísérleti rákellenes gyógyszert adták be az első résztvevőknek. Ez az új terápia képes megfertőzni és elpusztítani a rákos sejteket anélkül, hogy károsítaná az egészséges szöveteket.
Mi az a Vaxinia?
A Vaxinia egy genetikailag módosított himlővírus. Korábban laboratóriumi és állatmodellekben kimutatták, hogy hatékony a rákos megbetegedések széles köre ellen. A laboratóriumi vizsgálatok azt sugallják, hogy a Vaxinia hatékonyabb lehet a daganatok méretének csökkentésében, mint az előző generációs rákellenes vírusok.
A kutatók kiemelték:
A CF33 / Vaxinia jelentősége abban rejlik, hogy ezt a vírust úgy tervezték, hogy mindenféle ráktípust megcélozzon.
Mik az onkolitikus, azaz rákellenes vírusok?
Az onkolitikus vírusok közé tartozhatnak:
- természetben előforduló vírusok,
- vagy génsebészeti úton kialakítottak, amelyek képesek szelektíven megfertőzni a tumor sejteket, illetve szaporodni azokban.
Az onkolitikus vírusok felszaporodva a daganatos sejtekben azok szétesését és pusztulását okozzák. A rákos sejtek szétesésekor tumor fehérjék vagy antigének szabadulnak ki. Ezeket az immunrendszer idegen anyagként ismeri fel és tovább pusztítja a daganatos sejteket. Továbbá, az immunmemória segíthet megelőzni a rák kiújulását.
A rákos sejtek az egészséges sejtektől eltérő fehérjéket és receptorokat szintetizálnak. Ezzel ki tudják kerülni az immunrendszert, képesek áttéteket képezni, illetve kivédeni a sejthalált. Az onkolitikus vírusok ezeket a rákos sejt-specifikus fehérjéket és receptorokat vonják célkeresztbe.
A kutatók kiemelték, hogy
Ugyanazok a tulajdonságok, amelyek a rákos sejteket ellenállóvá teszik a kemoterápiával vagy sugárkezeléssel szemben, fokozzák az onkolitikus vírusok, például a CF33 / Vaxinia sikerét.
További előny, hogy a megcélzott fehérjék gyakran a rákos megbetegedések széles körében elterjedtek, így ezek a vírusok sokoldalú eszközzé válhatnak a terápiában.
A Vaxinia vírus a képalkotásban is segít
A módosított vírus egy humán nátrium-jodid szimporter (hNIS) nevű fehérjét is termeltet a megfertőzött daganatos sejtekkel. Ami lehetővé teszi a radioaktív jód felvételét.
A képalkotó technikák, például a PET vizsgálatok ez által radioaktív jóddal kombinálva használhatóak lehetnek arra, hogy segítsék a vírus eloszlását nyomon követni a szervezetben. Illetve a hatékonyság ellenőrzése is lehetővé válik ily módon. Ezen kívül a hNIS segíthet szelektíven megcélozni a radioaktív jódot felhalmozó daganatsejteket a sugárterápia segítségével.
Röviden a klinikai vizsgálatról
A Fázis 1 klinikai vizsgálat során a kutatók a CF33-hNIS biztonságosságát és tolerálhatóságát vizsgálják rákos betegeknél. A vírust közvetlenül a véráramba vagy a daganatba fecskendezve juttatták be.
A vizsgálatban körülbelül 100 olyan beteg került be, akik áttétes vagy előrehaladott daganatos megbetegedésben szenvednek és korábban legalább két szokásos rákkezelésben részesültek.
Érdemes elolvasniMit tehetünk a rákos megbetegedések megelőzése érdekében?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Különleges hármas csillagrendszert találtak 5 ezer fényévre tőlünk
Rekonstruálták a bronzkori lándzsák harci használatát, az eredmény pedig meglepte a régészeket
Mely dinoszauruszok jelentenék ránk a legnagyobb veszélyt ma?
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak