Nincs értelme a D-vitamin szedésének több új kutatás szerint
A New England Journal of Medicine című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint egy kiterjedt klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a D-vitamin-kiegészítők szedése nem csökkenti az egészséges ember csonttörésének kockázatát, tette közzé az IFLS.
A D-vitamin számos fontos feladatot lát el a szervezetben, ezek egyike a kalcium felszívódása, amely ásványi anyag létfontosságú az erős csontokhoz. Míg a diéta D-vitaminnal való kiegészítése fontos lehet a kalciumhiányos, alacsony csonttömegű vagy csontritkulással küzdő emberek számára, ez a legújabb kutatás azt az eredményt hozta, hogy az átlagos egészséges ember csontjainak nagyon kevés haszna származik abból, ha minden nap beveszi a D-vitamin-tablettát.
“Összességében ennek a vizsgálatnak az eredményei nem támasztják alá a D-vitamin-kiegészítők alkalmazásának szükségességét az általában egészséges amerikai férfiak és nők csonttöréseinek csökkentése érdekében” – mondta a közlemény szerint Meryl LeBoff vezető szerző, aki a Brigham-i endokrin osztály kalcium- és csontrészlegének vezetője.
„Ezek a megállapítások nem vonatkoznak a D-vitamin-hiányban, alacsony csonttömegben vagy csontritkulásban szenvedő felnőttekre. A kísérletben résztvevők többsége nem szenvedett ezektől, és valószínűleg már elérték az egészséges csontokhoz szükséges D-vitamin szintet. Folyamatban lévő tanulmányaink arra összpontosítanak, hogy a szabad D-vitamin szintje vagy a D-vitamin felszívódásának, metabolizmusának vagy receptorfunkciójának genetikai eltérése információkat nyújt-e azokról az egyénekről, akik számára előnyös lehet a kiegészítő D-vitamin a váz- és izomrendszer egészsége miatt” – magyarázta LeBoff.
Ezen eredmények elérése érdekében a Harvard Medical School tudósai egy már létező, a D-VITamin és OmegA-3 TriaL (VITAL) elnevezésű tanulmány adatait összesítették, amely alapvetően a szív- és érrendszeri betegségeket és a rákos elváltozásokat vizsgálta.
A kísérlet hatalmas mennyiségű információt halmozott fel a D-vitamin-pótlásról és más egészségügyi problémákról. A legutóbbi tanulmányhoz a kutatók közel 26.000 felnőttet vizsgáltak meg, akiket öt éven keresztül követtek nyomon. A résztvevők túlnyomó többségének D-vitamin szintje egészséges volt, és mindössze 2,4 százalékuknak volt elég alacsony ahhoz, hogy azt súlyos hiánynak nevezzük.
Összesen 1991 törést dokumentáltak 1551 résztvevő esetében. Azt találták, hogy a D3-vitamin kiegészítő szedése (2000 NE/nap) nem befolyásolta a csonttörések számát a placebo-csoporthoz képest.
A D-vitaminnal és a csontok egészségével kapcsolatos korábbi tanulmányok hasonló következtetésekre jutottak. Egy korábbi kutatás szerint a túl sok D-vitamin valójában károsíthatja is a csontokat ahelyett, hogy jótékonyan hatna a szervezetre.
Egy 2021-es vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a D-vitamin-kiegészítők nem védik meg a legtöbb embert a megfázás, az influenza és más akut légúti fertőzések kialakulásától – bár segíthetnek ezek enyhítésében. A VITAL projekt számos korábbi megállapítása szerint a D-vitamin tabletták nem akadályozták meg a szívinfarktust, a stroke-ot vagy a rákot sem, bár úgy tűnik, hogy potenciálisan csökkentik a rákkal összefüggő halálozás kockázatát.
Mindezek mellett azonban egy másik, idén publikált tanulmány megállapította, hogy a napi D-vitamin-kiegészítők 22 százalékkal csökkenthetik az autoimmun betegségek arányát az 50 év felettieknél.
Érdemes elolvasniKrónikus fájdalommal élők millióin segíthet a most felfedezett fájdalomcsillapító
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket