Kína retteg a nagyszámú emberáldozattól, mégis véget vetett a szigorú ellenőrzéseknek
Az idősek alacsony oltási aránya és a természetes immunitás hiánya azt jelenti, hogy Kína rázós út előtt áll.
Kína megszüntette a zéró-covid stratégiáját
A közgazdászok üdvözölték, hogy Peking hirtelen megszüntette a zéró-covid stratégiát, miközben az ország felkészült a betegségnek a sebezhető lakosság körében való terjedésére. A hirtelen fordulatát a járvány kezelését illetően a jelek szerint november végén kezdődött. Az ellenőrzések olyan heves tiltakozást váltottak ki, amilyenre Kínában évtizedek óta nem volt példa, számol be a Guardian. A zavargások azonban azután kezdődtek, hogy egyre nagyobb aggodalomra adott okot az, hogy az elszigeteltség és a rendszeres zárlatok milyen hatással vannak az ország gazdaságára.
Kína a múlt század óta a regionális növekedés motorja. Az előrejelzések szerint azonban 1990 óta először idén marad el szomszédai mögött, ami katasztrofális következményekkel járhat az ország lakosságára nézve. A városokban közel minden ötödik fiatal munkanélküli. A kis- és középvállalkozásokat különösen súlyosan érinti a bizonytalanság, valamint a városok kiszámíthatatlan és gyakran hosszú ideig tartó leállása.
Ismét fellendülhet a regionális nemzetközi gazdaság
Más országok, amelyek a világjárvány kezdetén zéró-covid politikát folytattak, Ausztráliától Dél-Koreáig, fokozatosan nyitottak újra, mióta a vakcinák és a vírusellenes kezelések szélesebb körben elérhetővé váltak. Kristalina Georgieva, az Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója üdvözölte a kínai hatóságok “határozott” lépéseit a Covid-politika “újrakalibrálásában”, és azt mondta, hogy ezek fellendíthetik a regionális nemzetközi gazdaságot.
“Ez nagyon jó lehet a kínai népnek és gazdaságnak, valamint Ázsia és a világgazdaság számára is” – mondta a kínai kormányfő a Kína keleti részén fekvő Huang-san városában tartott csúcstalálkozó után. Li Ko-csiang miniszterelnök, aki a megbeszélések házigazdája volt, feltűnően hanyagolta a maszkviselést és a biztonsági távolságtartást. A közösségi médiában a nyilvános tájékoztató videókon mosolygós férfiak és nők vették le az évek óta kötelezően viselt arcmaszkot.
Ez ostorcsapásszerű fordulat volt az évek óta tartó üzenetekkel szemben, amelyek szerint a biztonság egyetlen módja a Covid elkerülése, szükség esetén szélsőséges intézkedésekkel. Évekig az ellenőrzések egyre szigorúbb rendszere tartotta kordában az egyre fertőzőbb betegségtörzseket. Georgieva több védőoltást és az orvosi kezelési lehetőségek gyors bővítését is sürgette, hogy felkészüljenek a nyitást elkerülhetetlenül követő fertőzéshullámra. “Ez [a zéró-covid megszüntetése] nagyobb lendületet adhat a növekedés újjáélesztéséhez Kínában, különösen, ha szélesebb körű védőoltásokkal, vírusellenes kezelés biztosításával és az egészségügyi kapacitás növelésével kombinálják.”
Képes lesz Kína korlátozni a megbetegedések és halálok számát?
A vezetés előtt álló nagy kihívás most az, hogy képes-e korlátozni az megbetegedések és a halálesetek számát. Kína elöregedő ország, az oltási és emlékeztető oltási arányok messze elmaradnak attól, ami a súlyos megbetegedések korlátozásához szükséges lenne. A különösen veszélyeztetett 80 év felettieknek csak 40%-a kapta meg a védőoltást. És szinte mindegyikük a hazai fejlesztésű vakcinát kapta, amely kevésbé hatékony és kevésbé tartós, mint a nyugati alternatívák.
Kína keresi az mRNS-vakcinák előállításának technológiáját, de elutasította azok megvásárlását vagy importálását. A gyorsan terjedő megbetegedési hullám kockázatát növeli, hogy szinte nincs természetes immunitás, mivel a legtöbb ember soha nem volt kitéve a Covidnak. Az Airfinity egészségügyi elemző cég tanulmánya szerint 1,3-2,1 millió ember élete lehet veszélyben. A tanulmány modelljeit az idén Hongkongban korábban kitört járvány hatásaira alapozta, ahol szintén idős a lakosság és alacsony a védőoltások száma.
Ezek a tényezők rögös utat jelenthetnek Kína számára. Ha az egészségügyi szolgáltatások túlterheltek lesznek, előfordulhat, hogy az ideiglenes zárlatok “hullámvasútjához” kell folyamodnia, amelyen a legtöbb nyugati ország átesett, amíg nem növelte az oltási arányt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/10/kina-ket-arnyekrendorseget-is-mukodtet-nemetorszagban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak
Lerobbant az orosz kémhajó NATO-területen, a dánok és egy vontatóhajó kísérték vissza
Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciáért, közben pedig retteg saját találmányától
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink