Kennedy elnök 1961-ben hirdette meg az amerikai holdprogramot, 1969-ben lépett az első ember a Holdra, ám azóta nagy a csend. Az Egyesült Államok több mint 50 éve nem küldött embert égi kísérőnkre és ezzel mások sem próbálkoztak. Ez azonban két éven belül megváltozhat, ráadásul egy teljesen ismeretlen helyen szállhat le a holdkapszula.
A Hold ismeretlen vidékén szállnának le 2025-ben az amerikaiak
Az iflscience.com cikke szerint az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA 2025-re tervezi, hogy az Artemis III program keretében embert juttat újra a Holdra. Ráadásul a tervezett holdraszállás helyszíne teljesen ismeretlen az ember számára: az égitest déli sarka.
A tervek szerint négy űrhajóst küldenek a küldetésre. Ők az Orion nevű űrkapszulában fognak utazni, amit a hatalmas Space Launch System (SLS) rakétával fognak kilőni a világűrbe. Az Orion és az SLS is sikeresen teljesítették már első útjukat, tavaly novemberben mindketten kilövésre kerültek az Artemis I keretében. Íme egy videó a kilövésről:
Az Orion olyan holdpályára viszi majd az űrhajósokat, ami lehetővé teszi, hogy folyamatosan érintkezzenek a Földdel. Ez egyébként egy napon egy olyan új űrállomás lehet, amely bázisául szolgálhat majd a Holdra és a Marsra történő utazásokhoz is.
A küldetés sikerének kulcsfontosságú eleme Elon Musk SpaceX-jének az holdraszálló űrhajója. Ennek kifejlesztésére néhány éve kapott megíbzást a NASA-tól az amerikai milliárdos és feltaláló cége, ám ezt jogi csatározás követte a SpaceX és Jeff Bezos Blue Originje között. Az Artemis II keretében egyébként a SpaceX-nek már ember nélküli küldetést kell végrehajtania a Hold felszínén. Ezután következhet az Artemis III és az asztronautákkal megvalósuló holdraszállás.
- Ez is érdekelhet: Anélkül is rábukkanhatunk a Földön kívüli életre, hogy odautaznánk
Teljesen más űrutazás lesz ez most
Az utazás módja egyébként teljesen más lesz most, mint volt korábban. A SpaseX külön fog mozogni az Oriontól és csak két űrhajós fog rá átszállni miután mindkettő Hold körüli pályára állt. Ők ketten fognak leszállni a Hold déli sarkán, ami nagyon másképp fog kinézni, mint az Apollo űrhajósai által felfedezett egyenlítői régiók.
A Nap itt – csakúgy mint a Földön – alacsonyan lesz a horizonton. Így a kutatást az Axiom Space által tervezett fejlámpák és új, nagyobb mobilitást engedő holdfelszíni ruházat segíti majd. Egy másik különbség Artemis holdkutatása és az Apollóé között az, hogy 2025-ben az űrhajósok több napot töltenek majd a Hold felszínén. Ezalatt mintagyűjtést, geológiai felméréseket és egyéb vizsgálatokat fognak végezni.
A küldetés befejeztével a Starship visszarepül majd az Orionhoz. Itt a legénység kiegészül és megkezdik az utazást hazafelé. A Földön pedig majd a Csendes-óceánon fognak leszállni. Az Artemis III előtt azonban még sikeresen meg kell valósulnia az Artemis II programnak.
- Olvass tovább nálunk: Mi történik egy halott űrhajós testével a Marson?
A nagy ellenség nem kételkedett
John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök 1961. május 25-én hirdette meg a holdraszállási programot. 1969 és 1972 között az Egyesült Államok 12 űrhajóst juttatott a Hold felszínére. 1969. július 20-án Neil Armstrong lépett elsőként Földünk égi kísérőjének felszínére. Még ugyanazon év november 18-án újabb űrhajósok érkeztek. Ezt követően 1971-ben kétszer, 1972-ben pedig ismét kétszer juttatott az Egyesült Államok embert a Holdra. A Szovjetunió ezek után felhagyott a saját holdraszállási programjával.
Bár sok amerikai is kételkedik a holdraszállásban és úgy gondolják, hogy azt csupán egy hollywoodi filmstúdióban “hajtották végre”, a nagy ellenség, a Szovjetunió sosem tette ezt. Más kérdés, hogy azóta sem küldött senki sem embert a Holdra, pedig a technológiai fejlődés páratlan volt az elmúlt fél évszázadban. Ennek oka akár az is lehet, hogy az Egyesült Államok nem érzett versenytársat maga körül, a rendelkezésre álló pénzt pedig nem olyan programra szánta, ami rövid távon sok hasznot nem hoz, de legalább elképesztően drága. Most azonban Kína és más országok is mozgolódnak, így Washington joggal gondolhatja úgy, hogy a verseny a Holdért (és az űrért) újra elindult.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/17/mar-a-vilagur-sem-lehet-bekes-urfegyvereket-fejleszthet-az-usa-es-kina/” ][/hm_embed]
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megvan a dátum: Trump ekkora hozhatja nyilvánosságra az elképesztő ufó-aktákat
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről