A sír abból az időszakból származik, amikor az ókori fáraónő, Hatsepszut és III. Thotmesz együtt uralkodott Egyiptom fölött.
Egyiptomi régészek Luxor közelében 3500 éves királyi sírra bukkantak. A sír valószínűleg abban az időben épült, amikor Hatsepszut, egy női fáraó társuralkodott az ókori Egyiptomban. „A feliratok egy része és a kerámia bizonyítékok arra utalnak, hogy ez III. Thotmesz és Hatsepszut közös uralkodása idején készültek” – áll a régészek közleményében a Live Science alapján.
A sírt a Turisztikai és Régészeti Minisztérium csapata és a Cambridge-i Egyetem Régészeti Kutatóintézetéhez tartozó alapítvány missziója tárta fel. A csapat 2022 októberében talált rá a sírra, miközben a Luxor közelében lévő Wadi Gabbanat el-Qurud nevű területet kutatták, amely a Királyok völgye közelében található.
III. Thotmesz még gyermek volt, valószínűleg mindössze kétéves, amikor i. e. 1479 körül trónra lépett. Mostohaanyja, Hatsepszut volt a régense, majd társuralkodója i. e. 1458 körül bekövetkezett haláláig. Közös uralkodásuk során építettek egy templomot Dejr el-Bahariban, és sikeres egyiptomi expedíciót indítottak egy Punt nevű helyre – valahol Kelet-Afrikában.
Az újonnan felfedezett sír több sírhelyet is tartalmaz, és „a nyomok alapján az is nagyon valószínű, hogy a sírhelyet röviddel az építése után többször is megváltoztatták”.
A régészek nem tudják biztosan, hogy a sír eredetileg kinek épült. „A fennmaradt díszítés és a néhány hozzáférhető kamra mérete jelenleg arra utal, hogy valamilyen jelentős királyi temetkezésről van szó. Valószínűleg, tekintettel a helyszínre, (a Királyok Völgye közelében,) egy nagy király felesége és a XVIII. dinasztia beli gyermekének temetéséről” – áll a csapat közleményében. Nem világos, hogy hány emberi maradványról van szó.
A sírkamrát az ókorban az árvíz súlyosan megrongálta. „Az ismétlődő áradások teljesen feltöltötték a sírkamrákat törmelékkel, ezzel a sírkamra mennyezetének meggyengülését és összeomlását okozva”.
A sír maradványainak feltárása és elemzése jelenleg is folyik. „Több évszakot vesz igénybe a kamrák megtisztítása és a sírkamra biztonságossá tétele”.
Forrás: LiveScience