Legalább 2600 ember vesztette életét, miután 12 órán belül két erős földrengés rázta meg Törökországot és Szíriát. A halálos áldozatok száma várhatóan emelkedni fog, a keresési és mentési munkálatok az egész régióban folyamatban vannak, mivel számos épület összeomlott, és a feltételezések szerint sokan rekedtek a romok között.
- Törökország hivatalos adatai szerint 10 tartományban 1651 ember vesztette életét, és további 11 119-en megsebesültek az ország egészségügyi minisztere szerint. Szíria területein a halálos áldozatok száma 968-ra emelkedett, és 1280-an megsebesültek a damaszkuszi kormány és a felkelők által ellenőrzött északnyugati régió mentőalakulatainak adatai szerint, foglalta össze a Guardian.
- Az Európai Unióból több mint 10 kutató- és mentőcsapatot mozgósítottak a Törökországot sújtó földrengés nyomán – közölte az Európai Bizottság szóvivője. Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada, Izrael, Oroszország és Kína is felajánlotta segítségét, és a nemzetközi közösséget arra szólították fel, hogy enyhítse az Északnyugat-Szíriába – az ország utolsó lázadók által tartott területére és a földrengés által leginkább sújtott területek egyikébe – irányuló segélyek bejutására vonatkozó politikai korlátozásokat.
- Az első rengés éjjel történt, és 7,8-as erősségével az elmúlt legalább egy évszázad egyik legerősebb rengése volt a régióban. A rengést Cipruson és Kairóban is érezték. Az Európai Mediterrán Szeizmológiai Központ (EMSC) szerint az előzetes adatok szerint a második nagy rengés 7,7-es erősségű volt, és a törökországi Kahramanmarastól 67 km-re északkeletre, 2 km-es mélységben történt. A szeizmológusok több mint 100 kisebb utórengést regisztráltak.
- Az első rengés epicentruma Gaziantep közelében volt, és megrongálta az ottani várat, amely a hettita birodalom idején épült.
- 1999-ben a mai törökországi rengésekhez hasonló erősségű rengés pusztított Izmitben, amely több mint 17 000 halálos áldozatot követelt. Recep Tayyip Erdogan török elnök a hétfői napot az országot sújtó legsúlyosabb katasztrófának nevezte 1939 óta, amikor egy ugyanekkora erősségű földrengés több mint 32 000 ember halálát okozta, és több mint 100 000-en megsérültek.
- A törökországi Gaziantep városában egy római kori vár részleges megsemmisülése miatt attól tartanak, hogy a hétfőn bekövetkezett két földrengés más felbecsülhetetlen értékű műemlékeket is megrongálhatott a kulturális örökségben gazdag törökországi és szíriai területeken.
Érdemes elolvasniMit akar a török elnök Svédországtól?
Forrás: TheGuardian