Miért vannak kaktuszok a Svájci-Alpokban?
A betolakodó kaktuszok a forró, száraz éghajlatot kedvelik, de a hótakaró csökkenését kihasználva otthonra leltek a svájci Alpokban.
A svájci Alpokról valószínűleg gyönyörű, hófödte hegyek jutnak eszünkbe, nem pedig az, hogy kaktuszok borítják a lejtőket. Pedig egyes helyeken ez a valóság, mivel az éghajlatváltozásnak köszönhetően invazív fajok terjednek a régióban, veszélyeztetve az ökoszisztémákat.
Valais kantonban az Opuntia nemzetséghez tartozó, közismertebb nevükön fügekaktuszok ott tűnnek fel, ahol nem kívánatosak. A betolakodók általában forró és száraz éghajlaton élnek, és 250 évvel ezelőtt jutottak át Amerikából, ahol őshonosak, számol be az IFLScience. Azóta a szúrós körték elterjedési területüket kiterjesztették, és mostanra Valais egyes részein a rendelkezésre álló földterület egyharmadát borítják – írja Yann Triponez biológus, aki Valais kanton természetvédelmi szolgálatának munkatársa.
Eddig kilenc fajt fedeztek fel a kantonban, amelyek közül négy különösen invazív. Elszaporodásuk károsítja a térség más növényeit, és így veszélyt jelent a biológiai sokféleségre.
De Martigny à Brigue, ces cactus originaires des USA colonisent la plaine du Rhône à la faveur du changement climatique. Les biologistes s’inquiètent de leur impact sur les écosystèmes. 🌵
Reportage en Valais dans le @19h30RTS @RTSinfo pic.twitter.com/U3ol7xbC3l— Romain Boisset (@RomainBoisset) December 23, 2022
“Ha ezek a kaktuszok megtelepednek, semmi más nem fog nőni” – mondta Triponez. “Minden egyes példány beárnyékolja a talajt, és megakadályozza, hogy más növények átnőjenek rajta.” Ahogy az éghajlat melegszik és az Alpok egyre forróbbá válik, a növények vegetációs periódusa hosszabb, a hótakaró pedig csökken, ami nyitva hagyta az ajtót az invazív kaktuszfajok előtt.
A fügekaktusz a meleg éghajlatot kedveli, de akár -15 °C-os hőmérsékletet is könnyen túlélhet, mondta Peter Oliver Baumgartner nyugalmazott geológus professzor és botanikus. Amit azonban nem bírnak, az a nedvesség. “Száraz helyen akarnak lenni, és nem szeretik a hótakarót”.
Összedörzsölhetik majd a “tenyerüket”, ha az éghajlatváltozás tovább csökkenti a hótakarót. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az Alpokat a történelmi átlagnál több mint egy hónappal kevesebb ideig borította hó, “az elmúlt hat évszázadban példa nélküli csökkenés”. Az emelkedő hőmérséklet miatt más érdekes dolgokra is bukkanni a svájci Alpokban. Többek között emberi maradványokat, valamint 50 éves repülőgép-szerencsétlenség roncsait találták meg.
Ami a kaktuszokat illeti, a hegyoldalakat a betolakodóktól való megszabadítására tett kísérletek nehezen indultak be. Az opuntiáknak hosszú gyökerei vannak, és nehéz kiirtani őket: túlélik, ha eltapossák, kiszárítják, sőt, ki is gyökereztetik őket.
“Korlátozni tudjuk őket” – mondta Baumgartner – “de nem hiszem, hogy megszabadulhatunk tőlük”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/13/toltott-fegyverrel-allt-az-mri-gep-melle-meghalt/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története
6 találmány, amely sokkal ősibb, mint azt gondolnánk
Ezért várt a Horthy kormány a második világháborúhoz való csatlakozással – történelmi visszatekintés
A tudósok szerint a Tejútrendszer már össze is érhetett az Androméda-galaxissal
Ennyire szeretik a magyarok a sört: itt van a globális fogyasztási rangsor
A valaha talált legnagyobb aranyrög annyit nyom, mint egy felnőtt ember