Már régóta megy a találgatás, hogy vajon hány bolygó is van pontosan a Naprendszerben. És nem, most nem arról a kérdésről van szó, hogy a Plútó bolygó-e vagy sem. A nyolc elismert bolygó mellett lehet egy kilencedik is valahol, amelyet valahogyan még nem sikerült észlelnünk. Vajon tényleg létezik a Bolygó Kilenc névre hallgató égitest vagy csak mítosz?
A Naprendszer alapból sokkal zsúfoltabb mindazt gondolnánk. A nagyobb égitesteken kívül milliónyi kisebb nagyobb objektum mozog ide-oda szerte a Naprendszerben. Egy-egy új aszteroida vagy üstökös már egyáltalán nem megy ritkaság számba. Azonban bolygókból 1846 óta csak nyolc darabról tudunk. Azonban a felfedezések százéves hiátusa nem állít meg minket a tovább planéták felkutatásában. Törpeplanétákból, amilyen a Plútó is számtalan darabot találtunk már és éppen ezen kisbolygók felfedezése ad jó okot arra, hogy azt feltételezzük, még lehet valami odakint.
Nem véletlenül foglalkoznak már régóta a tudósok is ezzel a kérdéssel — írja a Sciencealert. Az X bolygóként is ismert objektum létezését az is bizonyítja, hogy a létezése nélkül a Naprendszer jelenlegi formájában nem létezhetne. Minden égitest a gravitáció törvényeinek megfelelően viselkedik a Naprendszerben és a bolygók esetében a gravitációs vonzás nagy. A gravitációs anomáliákból következtethetünk a kilencedik bolygó létezésére.
Ha távoli és kisebb objektumokat vizsgálunk a Plútó pályáján kívül, akkor ezen égitestek pályája furcsaságokat mutat. Ezeknek az égitesteknek a pályája egy hihetetlenül elnyúlt ovális, amelyen csoportosan mozognak és ráadásul ez a pálya lejt a többi égitest pályájához képest. Tudósok szimulációkat futtattak le, hogy feltárják mi is okozhat ilyen mozgásokat. Arra a következtetésre jutottak, hogy egy a Föld tömegénél legalább tízszer nagyobb bolygóra van szükség, hogy ilyen jelenségek történjenek.
Ahhoz, hogy ez a hipotézis beigazolódjon egyetlen dologra van szükség: megtalálni a kilencedik bolygót. Ez könnyű feladatnak hangzik, de egyáltalán nem az.
Szakemberek már évek óta próbálják meglelni a kilencedik bolygót, de mindeddig sikertelenül. A jelenlegi szimulációk alapján úgy gondolják, hogy a kilencedik bolygó legalább hússzor olyan messze van a Naptól, mint a Neptunusz. A róla visszaverődő napfényt próbálják érzékelni a szakemberek, de eddig nem sikerült. Mivel a kilencedik bolygó nagyon messze van, így csak nagyon kevés fényt tud visszaverni és emiatt rettentő nehéz észlelni.
Ezenkívül az is nehezíti a keresést, hogy csak olyan éjszakákon lehet keresni a bolygót, amikor nincs a Hold az égen és az obszervatórium is jó irányba néz. Azonban nem kell feladni a reményt. A teleszkópok új generációja sokkal részletesebb képeket tud készíteni majd a világűrről és a következő évtizedben lehet, hogy végre megtaláljuk a kilencedik bolygót.
Forrás: Sciencealert.com