Kormányellenes tüntetéssé fajult az iráni megmérgezett iskoláslányok miatt szervezett demonstráció
Iráni hírügynökségek szerint aggódó szülők tüntettek Irán fővárosában, Teheránban és más városokban szombaton a feltételezett mérgezési hullám miatt, amelynek áldozatai több tucat iskoláslány volt, írja a Reuters.
A megmagyarázhatatlan betegségek több száz iskolás lányt érintettek az elmúlt hónapokban. Iráni tisztviselők úgy vélik, hogy a lányokat megmérgezhették, aminek elkövetésével Teherán ellenségeit vádolják.
Az ország egészségügyi minisztere azt mondta, hogy a lányok “enyhe mérgezést” szenvedtek el, és egyes politikusok szerint a lányok oktatását ellenző keményvonalas iszlamista csoportok célpontjai lehettek.
Az iráni belügyminiszter szombaton közölte, hogy a nyomozók “gyanús mintákat” találtak, amelyeket vizsgálnak.
“Terepen végzett vizsgálatok során gyanús mintákat találtak, amelyeket kivizsgálnak, hogy azonosítsák a diákok betegségének okait, az eredményeket pedig a lehető leghamarabb közzéteszik” – mondta Abdolreza Rahmani Fazli miniszter az IRNA hivatalos hírügynökség közleménye szerint.
A betegség több mint 30 iskolát érintett Irán 31 tartománya közül legalább 10-ben. A közösségi médiában közzétett videók azt mutatják, hogy a szülők hazavitték gyermekeiket az iskolákból, illetve néhány diákot mentőautóval vagy busszal kórházba szállítottak.
A kormányellenes tüntetéssé fajult demonstrációt az érintett szülők szervezték szombatra az Oktatási Minisztérium épülete elé a fővárosban.
“Basij, gárdisták, ti vagytok a mi Daeshünk” – skandálták a tüntetők, azaz az Iszlám Államhoz hasonlították a Forradalmi Gárdát és más biztonsági erőket.
Hasonló tiltakozásokat tartottak Teheránban két másik közterületen és más városokban is, köztük Iszfahánban és Rashtban.
Az „iskoláslány-betegség” kitörése kritikus időszakban érte az iráni vallási uralkodókat, akik több hónapig tartó kormányellenes tiltakozással néztek szembe, amelyet egy fiatal iráni nő halála váltott ki, aki a szigorú öltözködési szabályokat betartó erkölcsrendőrség őrizetében vesztette életét.
Az elmúlt napokban a közösségi médiában megjelent fotók és videók olyan lányokat ábrázoltak, akiken elhatalmasodott a hányinger vagy erőteljes szívdobogástól szenvedtek, míg mások fejfájásra panaszkodtak.
Az ENSZ genfi emberi jogi irodája pénteken a feltételezett támadások átlátható kivizsgálására szólított fel, és több ország, köztük Németország és az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot az esetek kapcsán.
Irán visszautasította a megszólalásokat, amikett külföldi beavatkozásnak és “elhamarkodott reakciónak” tekint, és újfent megerősítette, hogy vizsgálja az incidensek okait.
“Az iráni kormány egyik közvetlen prioritása, hogy a lehető leggyorsabban foglalkozzon ezzel a kérdéssel, és dokumentált információkkal szolgáljon a családok aggályainak eloszlatása érdekében, valamint erőfeszítéseket tesz az elkövetők megtalálása és az okok feltárása tekintetében” – mondta Nasszer Kanaani, a külügyminisztérium szóvivője az állami médiának.
Az iskoláslányok aktívan részt vettek a szeptemberben kezdődött kormányellenes tüntetéseken, többek között levették a kötelezően hordandó fejkendőiket és letépték a falakról Ali Khamenei ajatollah legfelsőbb vezető képeit.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/28/iran-vizsgalja-a-bosszubol-megmergezett-diaklanyok-eseteit/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy új tanulmány szerint a Ceres felszínének 90%-át is óceán boríthatta
A világ legősibb írása 5500 éves, és nem tudjuk pontosan, hogy mit jelent
Lenyűgöző videón a Gellért Szálló megújulása
Idegen eredetű anyagokat is találtak a villenai kincsben
Az amerikai kormány meghallgatást tart, amelyben az UFO-król tervezik lerántani a leplet
Programajánló: Tízéves a Járatlan Utakon Fesztivál – sajtóközlemény