Ez a két fekete lyuk van hozzánk a legközelebb az univerzumban
A két fekete lyuk mindössze 1560, illetve 3800 fényévre van bolygónktól.
A csillagászok két új fekete lyukat fedeztek fel, amelyek a Földhöz legközelebbi ismert fekete lyukak lettek. Ezen kívül olyasmit képviselnek, amit a csillagászok még soha nem láttak – írja a Space.com. A Gaia BH1 és Gaia BH2 nevű fekete lyukakat az Európai Űrügynökség (ESA) Gaia űrszondája által gyűjtött adatok alapján fedezték fel.
A Gaia BH1 mindössze 1560 fényévre található a Földtől a Kígyótartó csillagkép irányában, míg a Gaia BH2 3800 fényévre a Kentaur csillagképben. Kozmikus értelemben tehát mindkét fekete lyuk a Föld hátsó udvarában található.
Azonban nem csak a Földhöz való közelségük teszi ezeket a fekete lyukakat rendkívülivé. Sokkal nagyobb távolságban keringenek körülöttük csillagok, mint amit korábban más fekete lyuk-társcsillag párosításoknál megfigyeltek.
“A fekete lyukak ezen új csoportját az különbözteti meg azoktól, amelyeket már ismertünk, hogy nagy távolságra vannak társcsillagaiktól” – mondta a felfedező csoport vezetője, Kareem El-Badry, a massachusettsi Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics és a németországi Max-Planck Csillagászati Intézet munkatársa közleményében.
A “normál” fekete lyuk-társcsillag rendszereket röntgen kettőscsillagoknak nevezik, és általában fényesek a nagyenergiájú röntgen- és rádiósugárzásban. Így könnyebb megtalálni őket, mint azokat a fekete lyukakat, amelyek nem nyelnek el anyagot, és így nem bocsátanak ki erőteljes energiakitöréseket. A Gaia BH1 és a Gaia BH2 teljesen sötét, és a kísérőcsillagaikra gyakorolt gravitációs hatásuk révén észlelték őket.
“Ezeknek a fekete lyukaknak valószínűleg teljesen más a keletkezési története, mint a röntgen kettőscsillagoknak” – magyarázta El-Badry. “Sejtettük, hogy létezhetnek fekete lyukak szélesebb rendszerekben is, de nem voltunk biztosak abban, hogyan keletkezhettek. Felfedezésük azt jelenti, hogy át kell alakítanunk a kettős csillagrendszerek fejlődéséről szóló elméleteinket, mivel még nem világos, hogyan alakulnak ki ezek a rendszerek.”
A Gaia azért képes ilyen felfedezésekre, mert pontosan meg tudja mérni csillagok milliárdjainak helyzetét és mozgását a háttérben lévő égbolton. A csillagok mozgásának ilyen pontos nyomon követése rámutat a gravitációs hatásokra, amelyeket más csillagok, keringő bolygók és fekete lyukak gyakorolnak ezekre a csillagokra – mondták a kutatók.
“A Gaia adatainak pontossága alapvető fontosságú volt ehhez a felfedezéshez” – mondta Timo Prusti, az ESA Gaia projektjének kutatója. “A fekete lyukakat úgy találtuk meg, hogy észrevettük a társcsillag apró imbolygását, miközben körülötte keringett. Ilyen mérésekre egyetlen más műszer sem képes.”
A Gaia megfigyeléseit a társcsillagok mozgásának más obszervatóriumok által végzett mérései támasztották alá. Például a Gaia BH2-nek a NASA Chandra röntgenobszervatóriumával és a dél-afrikai MeerKAT rádióteleszkóppal a földön végzett utólagos vizsgálatai nem mutattak ki észlelhető fényt ebből a fekete lyukból.
“Bár semmit sem észleltünk, ez az információ hihetetlenül értékes, mert sokat elárul a fekete lyuk körüli környezetről” – mondta Yvette Cendes, a felfedező csapat tagja, a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics munkatársa.
“A társcsillagról rengeteg részecske érkezik napszél formájában” – mondta Cendes. “De mivel nem láttunk semmilyen rádiófényt, ez azt mutatja, hogy a fekete lyuk nem egy nagy faló, és nem sok részecske lépi át az eseményhorizontját. Nem tudjuk, hogy ez miért van így, de ki akarjuk deríteni!”
A kutatócsoport most megpróbál további, egymástól távol eső fekete lyukak kettős rendszereit felfedezni a Gaia következő, 2025-ben megjelenő adatsorában. Az új adatok az űrszonda 66 hónapos megfigyelésein alapulnak majd, és részletesebb információkat fognak tartalmazni a csillagok mozgásáról.
“Ez nagyon izgalmas, mert ez most azt jelenti, hogy ezek a széles pályán keringő fekete lyukak valóban gyakoriak az űrben – gyakoribbak, mint a társcsillagok, ahol a fekete lyuk és a csillag közelebb van egymáshoz. A gondot azonban az észlelésük jelenti” – zárta Cendes. “A jó hír az, hogy a Gaia még mindig gyűjt adatokat, és a következő adatközlésében sokkal több ilyen csillag lesz, amelyekben rejtélyes fekete lyukak kísérői vannak.”
A két fekete lyuk felfedezését a múlt hónap végén a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (A Királyi Csillagászati Társaság Havi Közleményei) című folyóiratban megjelent tanulmány részletezi.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon