Ezért ‘nem roppant össze’ a Titanic úgy, ahogy a Titan tengeralattjáró
A múlt héten a Titanic roncsainak feltárása közben a Titan tengeralattjáró szétrobbant, és mind az öt utasa életét vesztette. Az embereket most úgy tűnik, összezavarta, hogy mi okozta a robbanást, és miért nem érte ugyanez a sors a Titanicot.
Csütörtökön Jesse Kelly konzervatív rádiós műsorvezető tweetelt: “Van egy nagyon buta kérdésem: Ha a víznyomás olyan nagy, hogy csak úgy összezúzhat egy tengeralattjárót, akkor hogy lehet, hogy a Titanic az óceánfenéken ül és viszonylag épségben maradt?”
this is such a brave thing to ask 650k people. i wish i could live this sort of carefree life https://t.co/q6ZsxQgJaH
— derek guy (@dieworkwear) June 23, 2023
Néhányan persze gyorsan kigúnyolták a kérdést. Viszont úgy tűnik, hogy mások is összezavarodtak, ezért az IFLScience úgy döntött, elmagyarázza. Először is nézzük meg, miért következik be implozió. Implóziónak nevezzük azt, amikor a tárgyak befelé omlanak, ami a belső és a külső nyomás közötti különbség eredménye.
“Amikor egy tengeralattjáró mélyen az óceánban van, a víznyomás miatt a felszínre ható erőt tapasztalja”, magyarázta Arun Bansil, a Northeastern University fizikaprofesszora. “Amikor ez az erő nagyobb lesz, mint amekkorát a hajótest elvisel, a hajó nagyon gyorsan összeroppan”. Implózió a felszínen is bekövetkezhet, amennyiben a tárgy belsejében kisebb nyomás van, mint azon kívül. Például akkor, ha egy tartályból eltávolítjuk a levegőt, vákuumot létrehozva benne.
Akkor miért roppant össze a Titan, de a Titanic nem? Nos, a Titanic egyes részei összeomlottak, míg mások nem. A Titanic hátsó része valószínűleg 60 méterrel a felszín alatt roppant össze. Azokat a részeket, amelyekből a levegő kiáramlott, elkerülte ez a különösen pusztító esemény, mivel így a külső és a belső nyomás egyenlő volt. Emiatt nem következett be a Titanic összes részében az implózió.
A hajó elég nagy része elkerülte az összeroppanást, így viszonylag “sértetlen” maradt. Már amennyiben egy elsüllyedt hajót “sértetlennek” lehet nevezni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit