Rekonstruálták az 50 ezer éve kihalt ‘hobbitok’ arcát
Az emberi családfa egyik legérdekesebb tagjának, a Homo floresiensisnek az arcát rekonstruálta egy régészekből és 3D-tervezőkből álló kis csapat.
Az alacsony termete miatt “hobbitnak” nevezett H. floresiensis egy kihalt emberfajta, amely körülbelül 1,1 méter magas volt. Figyelemre méltó, hogy ez a faj a Homo sapiens-szel egy időben járt a Földön, és a feltételezések szerint csak körülbelül 50 ezer évvel ezelőtt halt ki, nem sokkal azután, hogy mi megérkeztünk, számolt be az IFLScience.
Ennek a teremtménynek a maradványait először 2003-ban fedezték fel az indonéziai Flores szigetén. Azóta több mint egy tucat példányt fedeztek fel a szigeten, de még mindig hiányosak az ismereteink erről a fajról.
Egy új tanulmányban a H. floresiensis arcát a faj koponyájának alapos tanulmányozásával állították össze. A koponya alakját és szerkezetét felhasználva becsléseket tettek arra vonatkozóan, hogy a lágy szövetek hogyan helyezkedtek el a csontokon. A munka az LB1, a faj egy majdnem teljes csontvázának szkennelésére támaszkodott, amelyet a floridai Liang Bua-barlangban találtak.
Az arc rekonstrukciója pusztán egy koponya segítségével nem egzakt tudomány, ezért szükség van némi művészi szabadságra. Ennek oka, hogy a koponya alakja csak korlátozott betekintést enged abba, hogy a lágyszövetek valójában hogyan jelennek meg egy személy arcán. Továbbá senki sem tudja biztosan, hogy a H. floresiensisnek milyen színű haja volt, illetve milyen mértékben borította szőr, így néhány jellemzőt feltételezésekkel kell megközelíteni.
A faj helye az emberi családfán belül bizonytalan, de koponyája némi hasonlóságot mutat egy másik jól ismert tagjával, a Homo erectusszal, azaz a felegyenesedett emberével.
A H. floresiensist felfedező csoport eredetileg azt javasolta, hogy a H. erectus egy populációja Jáváról érkezett Floresre. Több százezer év alatt a populáció mérete a izolált zsugorodás következtében csökkent. Ez az a folyamat, amely során az állatok kisebbé válnak, ha populációjuk egy kis környezetre korlátozódik.
Ez azonban csak egy elmélet. Egy másik, vitatott elképzelés szerint a H. floresiensis maradványai egyszerűen Homo sapiensek, akiknek olyan veleszületett egészségügyi rendellenességük van, mint a mikrokefália, amely kisebb koponyát eredményez. Még az is kétséges, hogy a faj valóban a Homo nemzetség tagjának tekinthető-e, mivel számos “archaikus” jellegzetességet hordoz, amelyek inkább a korábbi emberi ősökhöz, például az Ausztralopitekuszhoz hasonlítanak.
Hogy a dolgok még bonyolultabbak legyenek, a tudósok eddig még nem szereztek DNS-t a H. floresiensis csontvázából. A 2006-ban tett kísérletük azonban kudarcba fulladt. Egyelőre ez a faj ugyanolyan rejtélyes marad, mint valaha. A mostani 3D-s rekonstrukciónak köszönhetően azonban legalább már arcot is tudunk rendelni a névhez.
A tanulmány, amelyet nem bíráltak el, az OrtogOnline e-book 4. kötetében jelent meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Megmutatjuk, kik voltak a legkiválóbb magyar csillagászok a történelem során
3600 éves sajtot találtak a régészek egy sírban
Az étrended formálja az agyad: hogyan hatnak az ételek a fejlődésére?
Szenzáció: a NASA 470 millió km távolságból fogott be jeleket
Elhagyott épületek Magyarországon: 5+1 roskadozó építmény, amit egyszer látnod kell