A Szahara szeme vagy más néven a Richat-képződmény minden szempontból érdekes. Ez egy rendkívül ősi képződmény, amely valamikor 2500-538,8 millió éve keletkezhetett. A különleges természeti csoda valószínűleg erőteljes vulkanizmus eredménye, amely egy hatalmas 40 kilométeres átmérővel rendelkezik.
A Richat-képződmény Mauritánia közép-nyugati részén található. Korából adódóan ez az érdekes természeti csoda gyakorlatilag végig kísérte az földi életet hosszú történelme során. A képződmény belsejében leginkább vulkanikus kőzetek találhatók. Két elmélet létezik arról, hogy hogyan is keletkezhetett: Vagy egy meteor becsapódás, vagy pedig föld alatti vulkanizmus eredménye. Az utóbbi állítás mellett szólnak egyéb megfigyelések is, amelyek alátámasztják a vulkanizmus elméletet.
A Szahara szeme
A Szahara szemét először az 1950-es években vették észre légi felvételek segítségével. A képződményt egészen 2008-ig vizsgálták. A legutolsó kutatás alapján egyfajta dómról lehet szó, amely az idők folyamán erodálódott. Régészeti kutatások arra is rávilágítottak, hogy a emberek is tartózkodtak a területen. Rengeteg eszközt találtak, amelyek leginkább körte-alakú kézibaltáknak titulálhatók. Ezeket az eszközöket jellemzően a Homo Erectushoz lehet kötni.
A képződmény több egymást követő gyűrűből áll. A legbelső körülbelül 20 méter vastag és a középponttól 3 kilométerre fekszik. A külső fal körülbelül 50 méter vastag és a középponttól nagyjából 7-8 kilométerre helyezkedik el. A kőkori leleteket leginkább a külső völgyekben találtak, mivel az itt található nyersanyagok remekül szolgáltak eszközök készítéséhez. Bár mára már a régió teljesen elsivatagosodott, ettől még a múltban teljes mértékben élhető volt a terület. Volt idő mikor a Szahara nedves volt, nagyrészt fűvel, fával és tavakkal volt borítva. Emiatt a kőkori emberek elég nagy számban laktak ezen a területen.
Az emberi tevékenység azonban valamiért egészen hiányos a belső területeken. Lándzsa hegyeket és modernebb eszközöket is már csak az észak-nyugati részeken kívül találtak — írja a Heritage Daily. Mivel ennyire hiányosak a leletek, így a kutatók arra következtetésre jutottak, hogy a terület csak rövid távon volt használatos vadászat idején, illetve eszköz készítéskor.
Atlantisz és a Szahara szeme
Egyes elméletek szerint ez a terület lehetett a hely, ahol valamikor Atlantisz elsüllyedt városa volt. Habár ennek bizonyítására régészeti bizonyítékok nem állnak rendelkezésre, a képződmény egészen pontosan megegyezik Plató leírásaival. Mivel Plató egészen pontos leírásokat adott, így még továbbra is kérdőjeles, hogy a város valaha létezett-e. A Bright Insight népszerű 2018-as videója óta felkapottá vált az elmélet, miszerint ez volt Atlantisz városának helye.
Atlantisz városának körkörös elrendezése egybeesik a Richat-képződmény formájával és tulajdonságaival. Bár a terület jelenleg a sivatag közepén fekszik, mint azt tudjuk, a múltban egészen nedves volt a régió. A videó még az ősi város elsüllyedésére is választ ad, mondván, hogy valamikor a múltban egy nagyobb áradás egészen Afrika belső részéig hatolt.
A videó egészen meggyőző, habár szakértők egyértelműen vitatják az igazságtartalmát. Leginkább azért, mert a képződménynél semmi jele nincs egy fejlett ősi civilizáció maradványainak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon