Így nézett ki Párizs, amikor még a Római Birodalom része volt
Egy szokásos párizsi városnézés egy időutazással ér fel. Az Eiffel-torony az 1800-as éveket, a Diadalív a 19. század fordulóját, az Invalidusok háza a 18. század fordulóját, a Notre-Dame a 14. század közepét, a Sainte-Chapelle pedig a 13. század közepét mutatja be. Azonban ez ilyen formában nem teljesen igaz, hiszen Franciaország történelmi nevezetességei közül oly sok mindent többször is bővítettek, felújítottak vagy átalakítottak az évszázadok során. A Louvre például nem csak puszta méreteivel, hanem az építésében megmutatkozó korszakok közti különbségeivel is megdöbbenti az embert.
Párizs történelme sokkal régebbre nyúlik vissza, mint azt sok turista gondolná. Ahhoz, hogy felfedezzük, a szó szoros értelmében mélyebbre kell mennünk, le a Cité-szigeti kriptákba. Ez egy földalatti múzeum, amely közvetlenül a Notre-Dame mellett található, a város 2000 évvel ezelőtti állapotát mutatja be. Ekkor a város egy viszonylag szerény gall-római város volt, amelyet Lutetiának, vagy franciául Lutèce-nek hívtak, számolt be az Open Culture.
Az alábbi videóban látható néhány animáció, amelyek 3D-ben mutatják Lutetiát a Római Birodalom fénykorában. A légi felvételen az Cité-sziget látható, amely ma is felismerhető formájában, de funkciójában nem. A Notre-Dame befejezése előtt 1300 évvel még a római helytartó erődje sem volt még elfoglalva.
Lutetia meghatározó eleme azonban már régen eltűnt. A római fórum, amely a mai Boulevard Saint-Michel és a Rue Saint-Jacques között feküdt. A lutetiai közélet egy fontos darabja azonban fennmaradt. Ez az Arènes de Lutèce, ahol vallási és császári látványosságoknak, valamint nem kevés gladiátorviadalnak adtak otthont. A Des Racines et des Ailes hosszabb adásában az amfiteátrum 3D-s rekonstrukciója látható, amelyen az amfiteátrum maradványairól készült felvételek is megtekinthetők, ahogyan azok napjainkban kinéznek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története
6 találmány, amely sokkal ősibb, mint azt gondolnánk