A víznyelők lenyűgöző geológiai jelenségek. Általában kör alakú képződmények, amelyek egyenes a Föld mélyébe vezetnek. Néha rendkívül ijesztőek is tudnak lenni, főleg mikor hirtelen jelennek meg lakott területen. Azonban, mikor veszélytelen környezetben találkozunk velük, elénk tárul bolygónk valódi elképesztő mérete.
Víznyelők akkor keletkeznek, mikor a talaj alatti kőzet réteg vízben oldódik. Így például a mészkő réteg könnyen erodálódik a talajvíznek köszönhetően. Mikor a kőzetréteg eltűnik, akkor a talaj egy idő után az alatta elhelyezkedő mélységbe süllyed, létrehozva egy hatalmas lyukat. Amikor rossz helyen és időben keletkezik egy ilyen víznyelő, akkor egész épületeket tud elnyelni. Olyan hatalmasak is lehetnek ezek a képződmények, hogy akár saját ökoszisztémával is rendelkezhetnek — írja a Live Science.
5. Taam Ja’ kék lyuk
Víznyelők keletkezhetnek szárazföldön és víz alatt egyaránt. A Yucatán-félsziget partjaitól nem messze fekszik a Taam Ja’ a Chetumali-öbölben. A hatalmas víz alatti szakadék meredek falakkal rendelkezik. Hatalmas méretei ellenére is csak 2021-ben fedezték fel, és csak idén kerültek elő az első részletek a hatalmas képződményről. A Taam Ja’ nagyjából 274 méter mélységig nyúlik le. A víznyelő falai elképesztően meredekek, nagyjából 80 fokban merülnek alá a kékségben. A lyuk maga körülbelül 4,6 méterrel a tengerszint alatt található, innen halad a végtelen sötétségbe.
4. Sárkány Lyuk
A világ legmélyebb ismert kék lyuka. Más néven Yongle kék lyukként is ismert vagy a Tenger Szemeként. A kék lyukat 2016-ban fedezték fel a Dél-kínai-tengeren. Az ilyen kék lyukakban egészen különleges ökoszisztémákat találhatunk. A lyukak általában sekély vizekben fekszenek, azonban rendkívüli mélységekbe nyúlnak, ezzel egy hatalmas vertikális élőteret biztosítva számtalan élőlény számára. A Sárkány Lyuk elképesztő 300 méteres mélységbe nyúlik.
3. Sima Humboldt
A Sima Humboldt Venezuelában található Bolívar államban a Cerro Sarisarinama csúcsán. Ez egy lapos tetejű hegy, amelyet erdő borít, így gyakorlatilag csak a levegőből lehet látni. A víznyelő 314 méteres mélységben az erőd is folytatódik, így egy saját kis elzárt rengetegbe csöppenünk a hatalmas lyuk alján. Azonban a Sima Humboldt nem az egyetlen víznyelő a vidéken. A Sima Martal körülbelül 700 méterre fekszik a másik víznyelőtől, bár ez nem annyira mély, mint az előző.
2. Crveno Jezero
A következő víznyelőhöz nem kell igazán messzire mennünk ugyanis itt fekszik a szomszédban. A Vörös Tó valójában egy víznyelő, amelynek az alján egy karszt tó található. A víznyelő az Imotski barlang beomlásakor keletkezett. A tó neve megtévesztő, hiszen kék a vize, viszont a környező szikla fal enyhén vöröses árnyalatú. Az 530 méteres mélységben található tóban még védett halfajok is élnek.
1. Xiaozhai Tiankeng
Ez a víznyelő Kínában található Fegnjie megyében. A Mennyei Gödörként is ismert víznyelő a világ legmélyebb víznyelője. Ez a monstrum 662 méter mélységeben nyúlik. A víznyelő a Difeng barlang felett helyezkedett el. A mészkövet egy vízalatti folyó vájta ki, amely egyébként a mai napig is a víznyelő alatt folyik. Az elképesztően hatalmas lyukat egyébként teljesen benőtte a növényzet. Szélessége 626 és 537 méter között változik.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?