Mégsem vörös homokkőből készült a Stonehenge oltárköve – de akkor vajon miből?
Egy új tanulmány szerint a híres Stonehenge kőkörök oltárköve mégsem a Wales-i medencében gyakori vörös homokkőből áll, ahogy azt korábban feltételezték.
Az oltárkő, amely a máig azonosítatlan eredetű ősi építmény központi helyét foglalja el, egyike azoknak az eredetileg valószínűleg 80 kőtömb egyikének (mára csak 52 áll az eredeti helyén), amelyeket valamikor i. e. 2600 körül emelhettek, emlékeztet a Heritage Daily.
Az oltárkő rendellenes litológiája vezetett ahhoz a korábbi feltételezéshez, hogy a származási hely a nyugat-walesi Old Red Sandstone (ORS) lehetett, amely közel fekszik ahhoz a helyhez, nevezetesen a Preseli körzethez, ahonnan az úgynevezett kékkövek többsége származik, mintegy 225 km-re Stonehenge-től nyugatra.
Az olvadt kőzet kristályosodásával létrejött pembokeshire-i kékkövek a legkorábbi kövek közé tartoznak, amelyeket a Wiltshire-i lelőhelyen fedeztek fel. Korukat körülbelül 5000 évesre datálják.
A Journal of Archaeological Science folyóiratban megjelent tanulmány szerint korábbi vizsgálatokra támaszkodva új mintákat vettek górcső alá meg az angol-walesi medencében található Old Red Sandstone-ból (ORS), amely terület Dél-Walest, Welsh Borderlandot, West Midlandst és Somersetet fedi le. A kutatás során hagyományos optikai petrográfiát, emellett hordozható XRF-et, automatizált SEM-EDS-t és Raman-spektroszkópos technikákat használtak.
A tanulmány feltárta, hogy az oltárkőnek nincs összehasonlítható egyezése egyik mintahellyel sem, ami arra utal, hogy a származási helyét egész máshol kell keresnünk.
Mint azt Nick Pearce professzor az Aberystwyth Egyetemről elmondta:
„Az ebből levont következtetések tekintetében kijelenthetjük, hogy az oltárkő nem Walesből származik. Talán most az oltárkövet is ki kellene venni a kékkövek széles csoportjából, és önállóan kellene megvizsgálni.”
A tanulmány most a mintavétel fókuszát az ORS (Old Red Sandstone) képződmények felé helyezi át a Midland Valley-ben és Skócia Orcadian-medencéiben, valamint az észak-angliai perm-triász homokkövekre koncentrál.
A cél annak megállapítása, hogy ezek közül a homokkövek közül van-e valamenyiknek olyan ásványtani és geokémiai tulajdonsága, amely összhangban van a Stonehenge-i oltárkő jellemzőivel, hogy végre kiderüljön annak valószínűsíthető származása.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megdőlt a végtelenmajom-tétel: Mégsem gépelnének Shakespeare-t a főemlősök?
Ilyen volt a legénység élete az 500 éve elsüllyedt Tudor hadihajón talált csontok alapján
100 éves szabályt rúgtak fel kutatók, a feje tetejére állhat a kémia
Így ünneplik a halottak napját a világ körül: 3 csodálatos hagyomány
Stoppolnának az asztronauták a Marsra tartó út során
Az emberi beszéd nyolcszor olyan idős lehet, mint eddig gondoltuk: már 1,6 millió éve is beszélhettek őseink