A párbajozás ősi hagyomány nézeteltérések megvitatására. A szavak összecsapás után jönnek a kardoké, majd később a pisztolyoké. A pisztolyok megjelenésével rendkívüli módon megnőtt a párbajban elhunyt emberek száma. Ez főleg akkor igaz, ha a két párbajozó fél úgy dönt, hogy nem a földön, hanem inkább az égben döntik el nézeteltérésüket.
1808-ban, Párizsban járunk. Monsieur de Grandpre és Monsieur le Pique egy napon felfedezték, hogy ugyanazon hölgy kegyeiért versengenek. Akár dönthettek is volna úgy, hogy Mademoiselle Tirevit nem érdemli meg egyikőjüket sem, de ehelyett inkább úgy döntöttek, hogy párbajoznak a hölgy kegyiért. Ugyanakkor egy hétköznapi párbaj nem lett volna elegendő az elszánt férfiaknak.
A két férfiú egészen szokatlan megoldással az egekbe kívánta emelni az összecsapást. A párbajt hónapokkal későbbre halasztották, hogy felépítsenek két teljesen azonos hőlégballont, majd ezekkel felrepülve két mordállyal felváltva lövéseket adjanak le egymás felé. A csavar a történetben az volt, hogy a párbajokhoz mindkét oldalon kell egy oldalsegéd. Vagyis mindkét léghajóban ület egy-egy személy, akik az életüket tették kockára ezért a párbajért.
A párbajok során sokszor előfordul, hogy az egyik fél súlyos halált szenved, de az oldalsegédek viszonylag ritkán találja el egy találat.
Párbaj az egekben
Azt könnyű megérteni, hogy a két rivális fél miért szállt be a léghajóba: hogy megvitassák vitájukat. Na de, az oldalsegédek története már nem ilyen egyszerű. Miért szállna be bárki is egy léghajóba, amelyből az egyik biztosan a mélybe zuhan? Hát erre nincs jó válasz. Ilyen hűséges oldalsegédek mellett megkérdőjelezhető, hogy nem inkább ő értük kellett-e volna versengeni, nem pedig Tirevit kegyeiért.
A kosárban állva a két fél nagyjából 73 méterre volt egymástól. Pique lőhetett elsőként, és be is célozta Grandpre ballonját, de elhibázta a lövést. Ezek után Grandpre-re került a sor, aki viszont már nem hibázta el a lövést. Pique ballonja súlyosan megsérült, és az ereszkedni kezdett, majd belecsapódott a földbe. Pique és oldalsegédje egyből szörnyethalt a becsapódás pillanatában.
Grandpre győzelemittasan folytatta útját a levegőben, majd távol biztonságban földet ért. A történelem könyvek már nem térnek ki Grandpre és Tirevit kapcsolatának eredményére. Szórakoztató lenne a történet vége, ha a Mademoiselle visszautasította volna Grandpre kérését…
Mindenesetre a történetet többen megkérdőjelezik. A valódiságát nehéz megállapítani, azonban Gary Corby talált hozzá forrást. Az 1863-ban publikált The Book of Days 809. oldalán találhatjuk a lenyűgöző történetet. Lehet, hogy az eset sosem történt meg, de a világ egészen biztosan szórakoztatóbb, ha valósnak ítéljük meg a történetet.
Az egészben talán a legviccesebb, hogy hónapokon át készültek a mindössze pár perces párbajra. Ezenfelül nem csak a párbajozók egyike, de oldalsegédje is belehalt a párbajba. Ez nem csak azért érdekes, mert az oldalsegédek ritkán haltak bele ezekbe az eseményekbe, de ráadásul önként vállalták a gyakorlatilag biztos halált.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oszama bin Laden fia mégsem halt meg, és véres visszatérésre készül?
A legismertebb összeesküvés-elméletek és kialakulásuk háttere
A kihalt dinoszauruszokat már nem tudjuk visszahozni, de a mamutokat lehet
Itt az újabb Elon Musk bejelentés: benépesítéshetjük a Mars bolygót 4 éven belül
Fordulat a gravitációs hullámok kutatásában: Az ősrobbanás utáni teóriát megkérdőjelező felfedezés
Történelmi pillanat: 2 holdja lesz a Földnek hamarosan!