Hírek a frontról: ukrán ellentámadások, lengyel határblokád, orosz atomfegyver a világűrben?
Az orosz-ukrán háborúban továbbra sem dőlt el semmi. Az agresszor Oroszország nem tágít, az ukránok pedig nem adják fel:
Donyeck és Avgyijivka környéki harcok
Donyecknél és Avgyijivkánál (oroszul: Avgyejevka) kedvezőbb állásokat foglaltak el az orosz erők az elmúlt nap folyamán, miközben négy frontszakaszon tíz ukrán rohamot és ellentámadást vertek vissza – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
A tárca szerint négy-négy ukrán ellentámadás a kupjanszki és az avgyijivkai frontszakaszon hiúsult meg. A tájékoztatás szerint az ukrán fél a harcérintkezési vonal mentén csaknem 1180 katonát veszített, akik közül a legtöbben, mintegy 425-en Avgyijivka körzetében vívott harcokban estek el vagy sebesültek meg súlyosan.
Rogyion Mirosnyik, az orosz külügyminisztériumnak “a kijevi rezsim bűncselekményei” ügyében felelős nagykövete a RIA Novosztyi hírügynökségnek kijelentette: Avgyijivkában előzetes információk szerint titkos börtönök és kínzókamrák voltak, ahová politikai okokból hurcoltak embereket. Az ügyben vizsgálat indult.
Mirosnyik előzetes információkra hivatkozva azt állította, hogy a városban titkos temetkezési helyek is vannak.
A moszkvai katonai tárca egy Avgyijivkában felvett, kedden közzétett videóban azt állította, hogy a városban az ukrán oldalon kanadai és georgiai “zsoldosok”, valamint a Moszkvában terroristának minősített Azov alakulat tagjai is harcoltak. Emellett az egyik épületben nagy mennyiségű amerikai és cseh lőszert találtak.
Az orosz védelmi minisztérium napi összesítése a megsemmisített ukrán haditechnikai eszközök között említett egyebek mellett egy MiG-29-es repülőgépet, öt tankot – köztük egy német Leopard harckocsit-, nyolc páncélozott harcjárművet, három amerikai M113-as páncélozott szállítójárművet, egy amerikai M109-es Paladin, egy német Panzerhaubitze 2000-es és egy lengyel Krab vontatott, valamint, egy brit FH-70-es, két amerikai M777-es és egy M119-es tarackot, hét Storm Shadow manőverező robotrepülőgépet, egy Patriot légvédelmi rakétát, HIMARS sorozatvetők két rakétáját, továbbá 124 drónt.
A helyi hatóságok az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek és az Ukrajnával határos orosz régiók több településéről jelentettek kedden ukrán tüzérségi és dróntámadást. Donyeckben egy civil életét vesztette, négy pedig megsérült.
Orosz ellenőrzés alá került Krinki település a Dnyeper bal partján, Herszon megyében, ahol az ukrán hadsereg hídfőállás kiépítésével próbálkozott – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor kedden fogadta Szergej Sojgu orosz védelmi minisztert
“Mihail Jurjevics (Tyeplinszkij vezérezredes) jelentette, hogy ez a település (.) teljesen a mi ellenőrzésünk alatt áll, kiépült ott a szükséges védelem” – mondta Putyin.
Azt mondta, hogy négy-öt ukrán katona bujkál még a környéken, akinek felajánlották a megadás lehetőségét.
- ez is érdekes lehet – Mérgezés, ablakból kizuhanás, légikatasztrófa: változatosak az orosz módszerek
Ukrán hadifoglyok kivégzéseit vizsgálják
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) és az ügyészség vizsgálatot indított azzal kapcsolatban, hogy gyanú szerint ukrán hadifoglyokat végeztek ki orosz katonák a Zaporizzsja megyei Robotine közelében – közölte hivatalos honlapján kedden a főügyészi hivatal.
A közlemény szerint kedden terjedt el az interneten egy videofelvétel, amelyen az látható, hogy az orosz hadsereg katonái három fogságba esett ukrán katonát kivégeznek. Az eset február 18-án történt Robotine mellett. A háborús törvények és szokások megsértése, valamint előre megfontolt emberölés miatti büntetőeljárást a Zaporizzsja megyei ügyészség vezeti, az előzetes vizsgálatot pedig az SZBU regionális részlege végzi.
A 110. ukrán gépesített dandár még hétfőn közölte, bár az orosz erők megígérték, evakuálják a Donyeck melletti Avgyijivkában, az általuk körbezárt Zenit elnevezésű állásban maradt sebesült ukrán katonákat, de ehelyett agyonlőtték őket. Dmitro Lubinec ukrán emberi jogi biztos a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságához és az ENSZ-hez fordult, hogy derítsék ki az eset körülményeit.
Olekszandr Tarnavszkij, a délkelet-ukrajnai szektorban (Tavria) szolgálatot teljesítő ukrán csapatok parancsnoka a Telegramon közölte, hogy az orosz erők Avgyijivka térségében kis rohamosztagokban hajtanak végre támadó műveleteket. Szavai szerint az ukrán csapatok egy nap alatt a városhoz közeli települések ellen indított kilenc orosz támadást vertek vissza.
Az ukrán vezérkar jelentése szerint az orosz hadsereg ukrajnai embervesztesége megközelítette a 405 ezret. Az ukrán erők hétfőn megsemmisítettek egyebek mellett egy orosz repülőgépet, öt harckocsit, negyven tüzérségi és egy légvédelmi rendszert, valamint 61 drónt.
Az ukrán emberi jogi biztos kedden a Telegramon arról tájékoztatott, hogy Ukrajnának még 11 gyermeket sikerült hazahoznia Oroszországból és a megszállt területekről Katar és az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF közvetítésével.
Moszkva tagad, nem tervezik az atomfegyver világűrbe telepítését
- erről itt írtunk: Az új orosz nukleáris fegyver az űrbe lesz telepítve
Oroszország nem tervezi nukleáris fegyverek telepítését a világűrbe, ellentétben amerikai tisztségviselők állításával – jelentette ki Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, amikor kedden fogadta őt Vlagyimir Putyin orosz elnök.
“Nálunk nincs olyan, hogy nukleáris fegyvert telepítünk az űrbe, és a nukleáris fegyver valamilyen más elemeit használjuk a műholdak ellen, vagy hogy olyan mezőket hozunk létre, amelyek lehetetlenné teszik a műholdak hatékony működését. Nincs ilyen nálunk, és ők tudják, hogy nincs, de ennek ellenére lármát csapnak” – mondta a miniszter.
Úgy vélekedett, hogy a “nyugati felhördülésnek” két célja volt: egyfelől ráijeszteni a törvényhozókra annak érdekében, hogy kikényszerítsék a pénzeszközök megszavazását, amelyeket nemcsak Ukrajnára szánnak, hanem az Oroszországgal való konfrontációra és arra is, hogy stratégiai vereséget mérjenek rá. Másfelől pedig ilyen “ügyetlenül” próbálják Moszkvát rávenni a párbeszéd folytatására a hadászati stabilitásról.
Sojgu azt hangoztatta, hogy Oroszországnak vannak “valós dolgai, amelyektől tartani kell, amelyekre oda kell figyelni”. Ezek között sorolta fel a Poszejdon, a Burevesztnyik, a Pereszvet és a Kinzsal projektet.
Hangot adott véleményének, miszerint az Egyesült Államok az atomfegyverek világűrbe telepítésének témájával megpróbálja elterelni a figyelmet az Oroszországtól való lemaradásáról az ilyen projektek terén.
Rámutatott, hogy a tengerentúl folyamatban van a világűrben lévő objektumok eltalálására alkalmas fegyverek kidolgozása, és nyíltan beszélnek egy ernyő létrehozásáról az üstökösök, aszteroidák ellen.
Putyin emlékeztetett arra, hogy Oroszország mindig is kategorikusan ellenezte nukleáris fegyverek űrbe telepítését.
“Épp ellenkezőleg, nemcsak arra szólítunk fel, hogy tartsuk be az összes, ezen a téren létező megállapodást, hanem sokszor javasoltuk, hogy erősítsük meg az együttműködést” – mondta az elnök, megjegyezve, hogy Oroszország csak azt teszi az űrben, amit “más országok is”, köztük az Egyesült Államok is, és erről tudnak Amerikában.
Putyin egyetértett Sojguval abban, hogy az Egyesült Államok az orosz nukleáris űrfegyverek kérdésének felvetésével megpróbálja Oroszországot a hadászati stabilitásról szóló párbeszéd felé terelni, amit – mint mondta – Moszkva sohasem nem utasított el, ahogy Ukrajna kérdésében sem.
“Az Egyesült Államok és a Nyugat egyfelől Oroszország stratégiai vereségét követeli, másfelől állítólag a hadászati stabilitásról akarnak velünk tárgyalni, azt feltételezve, hogy az egyik kérdésnek nincs semmi köze a másikhoz. Ezt nem tudják megtenni. Ha stratégiai vereséget akarnak mérni ránk, akkor el kell gondolkodnunk azon, hogy mit jelent országunk számára a hadászati stabilitás” – mondta az elnök.
Putyin ugyanakkor rámutatott, hogy a védelmi minisztériumon és a külügyminisztériumon keresztül “természetesen lehetséges” a kapcsolatfelvétel az Egyesült Államokkal a hadászati stabilitás kérdésében.
“Nem vetünk el semmit, semmit sem utasítunk el, de meg kell értenünk, hogy mit akarnak. Rendszerint egyoldalú előnyöket akarnak eléri. Ez nem fog megtörténni” – hangoztatta az orosz államfő.
Lengyel-ukrán határblokád
Közlekedési nehézségeket okoztak kedden Lengyelország-szerte az Európai Unió zöld megállapodása és az ukrán áruk behozatala ellen tiltakozó gazdák közúti blokádjai, az egyik ukrán-lengyel határátkelőn a tüntetők ukrán gabonát eresztettek ki egy tehervonat vagonjaiból – közölte a Polsat News hírtelevízió.
A televízió riporterei szerint a gazdák mintegy 200 helyen, ezen belül az autópályák és a gyorsforgalmi utak egyes szakaszain, az autópályák lejáróin és egyéb közlekedési csomópontokon tüntettek, a közutakat országszerte csaknem 30 ezer mezőgazdasági jármű torlaszolta el.
A földművesek akciójához kedden több helyen erdészek és fuvarozók is csatlakoztak.
A lengyel gazdák a február 9-én indított, március 10-ig tartó tiltakozás keretében blokád alatt tartják az ukrán határátkelőket is. Míg eddig óránként egy-két teherszállító járművet engedtek át a határon, kedden “élesítették” a tiltakozást, és egyáltalán nem engednek át kamionokat. A személygépkocsik és a buszok forgalmát viszont nem korlátozzák, írta a Kárpáthír.
- ez is érdekes lehet: ‘Putyin kész kompromisszumot kötni a háború befejezése érdekében’
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit