Peru rejtélyes építménye olyan régi, mint a Stonehenge
Peru északi hegyvidékének hegycsúcsán különös építmény látványára bukkannak az odalátogatók. Első pillantásra talán nem is tűnik különösebben figyelemreméltónak: fentről nézve csupán egy kis méretű kör, benne egy még annál is kisebb körrel. Ám ha jobban szemügyre vesszük, a köröket függőleges sziklák alkotják.
A Cajamarca területén található, kőzetekkel körbevett tér vélhetően szertartások és különböző rituálék helyszíneként szolgált. A legújabb kutatások eredményeinek alapján pedig nagyjából 5000 évvel ezelőtt jöhetett létre – írja a Discover Magazine.
Ez azt jelenti, eredete korábbra datálandó, mint az inkák valamint azok elődeinek, például a wari és a chimú kultúráknak az alkotásaié. Közel 2000 évvel előzte meg a legrégebbi andoki építményeket, mint például a szintén perui Chavín de Huántart.
Egymást segíthették
Az ősi építmény arra is következtetni enged, az Andok vidékének népei milyen kölcsönhatásban álltak egymással.
„Már a történelem egészen korai szakaszában is érintkeztek egymással az Andok emberei. Valószínűleg e során megosztották egymással ötleteiket a szakrális helyszínek építésével kapcsolatban is” – vélekedett Jason Toohey, a Wyomingi Egyetem régésze, aki maga is részt vett a Cajamarca régióban található kőtér eredetének meghatározásának munkálataiban.
Toohey és csapata 2015 óta végez ásatásokat a térségben. Mivel az építmény a hegy tetején állt, nem volt föld alá temetve, nem ők fedezték fel. A régész úgy véli, a kőteret a múltban több kultúra is különleges helyként tarthatta számon, gyakorta járhattak fel oda áldozatokat bemutatni különböző istenségeknek.
Ugyanakkor még a kutatót is meglepték mostani eredményeik, melyeket a Science Advances folyóiratban tettek közzé. Radiokarbonos kormeghatározásuk alapján az építmény ugyanis nagyjából i.e. 2750-ben jöhetett létre, mely sokkal korábban van, mint azt a régészek sejtették.
“Amerikai Stonehenge”
A Cajamarca térségi építmény szerkezete hasonlít más kőterekhez, ám bizonyos szempontból eltérést mutat. Máshol ugyanis ezek kövei némileg a talajba süllyedtek, Cajamarcánál viszont teljesen a földfelszín felett találhatók, függőleges elrendezéssel. Hasonlít az angliai Stonehengre, mellyel nagyjából egyidőben is épült, ám kövei jóval kisebbek, legfeljebb másfél méteresek. A Stonehenge némelyik kövének föld feletti része a hét métert is eléri.
Ugyanakkor a szakemberek továbbra sem tudják, pontosan milyen funkciót tölthetett be Cajamarca ősi építménye. Azt sem tudják, pontosan mely népnek köszönhető az alkotás, mivel nem találtak a tér környékén egyéb maradványokat, melyek alapján fényt deríthetnének rá. Ám úgy gondolják, megépítésekor jelentős fordulóponthoz érkezett az Andok térsége. Ugyanis a kőtér arra utal, az addigi nomád népek letelepedtek, elköteleződöttek a terület iránt és növénytermesztéssel kezdtek kísérletezni vándorlás helyett.
A továbbiakban Toohey és csapata azon fog dolgozni, hogy információt szerezzenek a kőteret megalkotó népről. „Az építés ideje, melyet most határoztunk meg, mindössze egy újabb darabja a kirakósnak. Az a célunk, hogy teljes mértékben megismerhessük a kőtér eredetét” – mondta a régész.
Ez is érdekelhet:
Chile múmiái 1000 évvel régebbiek, mint az egyiptomiak
Dél-Amerika „csillagász papjai” a galaxisunkhoz igazodó óriási struktúrákat építettek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak
Lerobbant az orosz kémhajó NATO-területen, a dánok és egy vontatóhajó kísérték vissza
Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciáért, közben pedig retteg saját találmányától
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink