Kis búvárokká válnak, ha ragadozó jön – ők az anoliszok
Ha „búvárkodásról” van szó, az anoliszok a gyíkvilág koronázatlan királyai. A leguánok ezen nemzetségének tagjai ugyanis akár több mint 16 percen keresztül is képesek víz alatt maradni. Ám mivel hüllők lévén testhőmérsékletük az őket körülvevő közeg függvényében alakul, a hideg vízben eltöltött időnek megvannak a hátulütői is.
Alexandra M. Martin, a Binghamtoni Egyetem, Christopher K. Boccia, a kanadai Queens Egyetem munkatársa és Lindsey Swierk, a Binghamtoni Egyetem kutatási asszisztense a közelmúltban azt vizsgálták, az említett állatok viselkedést érintő szükségletei élettani szempontból milyen hatást gyakorolnak rájuk – írja a Phys.org.
Ezzel kapcsolatos tanulmányukat a Behavioral Ecology and Sociobiology című folyóiratban tették közzé, „A félig vízi életmódot folytató anoliszok hőveszteséget okozó, ivar-specifikus hűtési toleranciával végbemenő merülési viselkedése” (Diving behavior in semi-aquatic Anolis lizards results in heat loss with sex-specific cooling tolerance) címmel.
A háromfős csapat kutatása során a Current Biology egyik 2021-es tanulmányát vette alapul. Annak eredményei szerint az anoliszok, melyek Dél-Amerikában őshonos kis gyíkok, orrukon levegőbuborékot képezve tudnak lélegezni a víz alatt.
Mindent a túlélésért?
Az anoliszok menekülési útvonala legfőképp a szárazföld, ám ha a helyzet úgy kívánja, víz alatt is elrejtőznek a rájuk vadászó ragadozó elől – vagy akár a kutatók elől is, tette hozzá Martin, a tanulmány vezető szerzője.
A búvárhadműveletnek azonban ára van: az állat testhőmérséklete merülés során akár 6°C-ot is zuhanhat. Az anolisz testhőmérséklete ugyanis hüllő lévén rendkívül ki van szolgáltatva az állat környezetének. Ez pedig befolyásolhatja teste megfelelő működését, a hideg hatására csökkenhet az anoliszok izomműködésének hatékonysága is, mely gátat szabhat a ragadozó lekörözésének.
Bár a meleg vidékeiről ismert Dél-Amerika területén élnek, mégsem tudják egyszerűen visszanyerni testük ideális hőmérsékletét. Ugyanis például Costa Rica magasan fekvő térségein, ahol a kutatás is zajlott, az átlag hőmérséklet korántsem tikkasztó, nagyjából mindössze 20 °C.
Nem érnek rá
A tudósok munkájuk során azt is megfigyelték, hogy a hím egyedek csaknem 20 másodperccel rövidebb időt töltenek víz alatt, mint a nőstények. Ám a tényleges időtartam, melyet az állatok víz tudnak alatt tölteni, a vadonban akár jóval hosszabb is lehet, annak függvényében, milyen hideg a víz és mekkora stresszhelyzet alatt áll a menekülő anolisz.
A nemek búvárszokásainak eltérése vélhetően a hüllők alaptermészetében keresendő. A hím anoliszok ugyanis – sok más fajjal egyetemben – idejük nagy részét párzással vagy az azt megelőző párkereséssel töltik. Ezzel szemben a nőstények javarészt az utódok kihordásával, nevelésével foglalatoskodnak. Azáltal, hogy a hímek kevesebb időt töltenek víz alatt, testhőmérsékletük jóval ideálisabb tartományban marad, rövidebb időt kell regenerálódással tölteniük. Az így megspórolt időt pedig utódnemzésre tudják szánni.
A nőstények inkább biztosra mennek, hiszen ha több időt töltenek víz alatt, nagyobb eséllyel menekülnek meg a ragadozótól. Nekik egyébként sem kell területük megvédésével, párkereséssel foglalatoskodniuk, ezért aztán nem is szükséges beáldozniuk biztonságukat időspórolás érdekében.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egymilliárd évvel ezelőtt a Grand Canyon teljesen máshogy nézett ki, mint ma
Valamit telibe talált egy fekete lyuk sugárnyalába, de a kutatóknak fogalma sincs, mi lehet az
Magyarország koronái
NATO-főtitkár: Háborús gondolkodásmódra kell váltanunk
Lehet, hogy valami mégis képes kijutni a fekete lyukakból?
Ez a férfi egy alig ismert betegség miatt több mint 10 éven keresztül volt saját testének rabja