Kiberbiztonsági labort alapított az ELTE és az OTP
ELTE-OTP Kiberbiztonsági Ipari Labor néven kutatólabort hozott létre az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és az OTP Bank az ELTE Informatikai Karán. Az együttműködés keretében az egyetem hallgatói olyan aktuális és hasznos témákon dolgoznak, amelyek később beépülhetnek az OTP informatikai rendszereibe, szolgáltatásaiba.
A kutatólabor (KIBERLAB) megnyitó ünnepségére 2024. március 6-án került sor az egyetem lágymányosi kampuszán, melyről az ELTE Informatikai Kara számolt be honlapján. Elmondásuk szerint az ELTE és az OTP számos aktuális kibervédelemmel kapcsolatos kutatási területen fog együttműködni a jövőben. A kooperáció célja többek között a pénzügyi visszaélések megelőzése, és védelmi megoldások fejlesztése.
A KIBERLAB megnyitóján az ELTE és az OTP Bank vezetői méltatták a kezdeményezést a KIBERLAB vadonatúj, minden szakmai igényt kielégítő vállalati-akadémiai laborjában.
Az egyetem a kutatások elengedhetetlen résztvevője
Prof. Dr. Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora köszöntőjében rámutatott, hogy az ELTE a hazai felsőoktatásban a kiváló kutatóegyetemi hagyományok letéteményese. Azért tudott több évszázadon át sikeresen bővülni és fejlődni, mert mindig is képes volt a megújulásra és nyitott a társadalmi igények, az innováció iránt.
Az ELTE és az OTP együttműködése ennek egy újabb jó példája. Nem csak azért, mert általa az ipari igények megjelennek az oktatásban és kutatásban. Hanem azért is, mert a Kiberlab felhasználja az egyetem karai közötti interdiszciplináris együttműködésekben rejlő innovatív potenciált az Informatikai Kar és az Állam-és Jogtudományi Kar részvétele által.
„A kiberbiztonság fontosságát nem lehet túlbecsülni. A kiberkockázatok azonosítása és kezelése mára az egyik legfontosabb feladat a szervezetek életében, így ez többé nem kizárólag IT biztonsági kérdés, hanem a szervezetek üzleti stratégiájának szerves részét kell képeznie. Épp ezért tartottuk fontosnak, hogy e területek kutatásába már a legfiatalabb programozókat is bevonjuk, illetve az eredményeket beépítsük fejlesztéseinkbe” – nyilatkozta Bucsek Gábor, az OTP Bank Informatika és Bankbiztonsági Igazgatóságának ügyvezető igazgatója.
Dr. Kozsik Tamás, az ELTE Informatikai Kar dékánja elmondta, hogy az Informatikai Kar ipari partnereivelel olyan kölcsönös előnyökön alapuló együttműködéseket valósít meg, amelyek nagy hozzáadott értéket képviselnek mindkét fél számára. Az ELTE-OTP KIBERLAB megalakulása egy jelentős lépés ezen az úton, amennyiben a kibervédelem, pénzügyi biztonsági rendszerek területén szolgáltat innovatív megoldásokat az Informatikai Kar tudásbázisára építve.
Az oktatásra is jó hatással lesz az együttműködés
A komplex, stratégiai együttműködési modell lényege túlmutat a vállalati K+F+I megbízás teljesítésén. A megoldások fejlesztésében az Informatikai Kar hallgatói is részt vesznek, akik képzésük részeként így egyedülálló vállalati tapasztalatot és gyakorlati képességeket sajátítanak el. Várhatóan diplomamunkák, doktori disszertációk sora születik majd a KIBERLAB témáiban. Az együttműködés nem elhanyagolható hozadékaként az egyetemi kutatók szakmai horizontjának szélesedése, élvonalbeli publikációk megjelenése is prognosztizálható.
A kutatólaborban az idei tanév második félévében 18 hallgató dolgozik, 11 kutatási témakörön. A vizsgált területek felölelik napjaink legmodernebb, legizgalmasabb informatikai vonatkozásait. Felsorakozik köztük az adathalászat megakadályozása, mesterséges intelligencia alkalmazása a kiberbiztonság területén, nagy nyelvi modellek biztonsági kérdései, posztkvantum kriptográfia, nyílt forráskódú penteszt eszközök alkalmazásának biztonsági kérdései. Az elérni kívánt eredmények nemcsak a Kar és az OTP bank, hanem az egész magyar társadalom hasznára fognak válni. A KIBERLAB szakmai feladatait Dr. Kovács Attila, a KIBERLAB szakmai vezetője, az ELTE Informatikai Kar professzora részletezte.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oszama bin Laden fia mégsem halt meg, és véres visszatérésre készül?
A legismertebb összeesküvés-elméletek és kialakulásuk háttere
A kihalt dinoszauruszokat már nem tudjuk visszahozni, de a mamutokat lehet
Itt az újabb Elon Musk bejelentés: benépesítéshetjük a Mars bolygót 4 éven belül
Fordulat a gravitációs hullámok kutatásában: Az ősrobbanás utáni teóriát megkérdőjelező felfedezés
Történelmi pillanat: 2 holdja lesz a Földnek hamarosan!