A káromkodás egészséges lehet egy új tanulmány szerint
Jó hírrel szolgálhatunk azok számára, akik gyakran szitkozódnak. Kiderült ugyanis, hogy bizonyos helyzetekben jót is tehet a káromkodás.
Egy új tanulmány szerint a káromkodás és a durva gesztusok segíthetnek az embereknek a fájdalomérzet csökkentésében, derül ki az Indy100 beszámolójából.
A kutatást egy olyan vizsgálat segítségével végezték, ami, elég szórakoztatónak hangzik. Legalábbis megfigyelőként, részt venni benne nem annyira.
A Psychological Reports című szaklapban megjelent tanulmányban a michigani Kalamazoo College 111 diákja vett részt. A kihívás az volt, hogy ellenálljanak a hidegnyomás-teszt okozta fájdalomnak, amelynek során az emberek addig tartják a kezüket jeges vízben, amíg elviselik a kellemetlen érzést.
Ezután arra kérték őket, hogy a “f***” vagy “lapos” szót ismételgessék újra és újra, miközben a kezüket a jéghideg vízbe tették.
Mint az eredményekből kiderült, az emberek tovább bírták a fájdalmat, ha többször káromkodtak.
A káromkodás erőt ad?
A szerzők a tanulmányban azt írták: “Azt találtuk, hogy egy ilyesfajta cselekvés lehetővé tette a résztvevők számára, hogy szignifikánsan hosszabb ideig bírják a fájdalmat a hidegnyomás-teszt során, mint egy semleges cselekményben való részvétellel”.
A munka régebbi tanulmányokra hivatkozott, amelyek a káromkodást a fájdalomcsillapítással hozták összefüggésbe, míg a durva gesztusok hatása egy másik, új kutatási terület.
A tanulmány szerzői azt is elismerték, hogy a teszt alatti káromkodásnak köze van az agresszió hatásaihoz is. Az egyikük szerint:
“Nem zárhatjuk ki annak lehetőségét, hogy az agressziónak köze lehet hozzá. Talán a szavak kiegészítését és a pulzusszámot figyelő méréseink nem voltak elég érzékenyek ahhoz, hogy az agresszióban bekövetkező változásokat észleljük”.
Szóval, ha legközelebb történik velünk valami féjdalmas, nyugodtan adjunk ki magunkból mindent, és káromkodjunk egyet. Most már meg is tudjuk magyarázni, hogy az egészségünkért tesszük.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye