Szomorú sors várhatott a kőkorszaki nőkre 6000 évvel ezelőtt: sokukat feláldozhatták a termésért
Egy új kutatás során több mint egy tucat olyan kegyetlen rituáléra mutattak rá a tudósok, melyek során nőket áldoztak fel a neolitikus, kőkorszaki Európában, 2000 évvel ezelőtt. Ezek során az úgynevezett „incaprettamento” eljárást alkalmazták, mely során a nők nyakához kötötték hátuk mögött a behajlított lábaikat. Így voltaképp az áldozatok saját magukat fojtották meg.
A tanulmány egy sír dél-franciaországi, Saint-Paul-Trois-Châteaux-ban lévő sírt vesz alapul. Erre több mint 20 éve találtak rá a szakemberek, most pedig újraértékelték tartalmát. A sír, melybe a nőket körülbelül 5500 évvel ezelőtt, a neolitikus, azaz kőkorszaki kultúra idejében temették, érdekes módon egy silóra, azaz gabonatárolásra használt szerkezetre hasonlít – írja az Arkeonews.
Kőkorszaki sírok
A tudósok munkájukat a kőkorszaki sírkamrában feltárt csontvázak tanulmányozásával kezdték. A maradványok közül három olyan nőé volt, akik élete fulladásos halállal ért véget. Emellett egy olyan nőt is azonosítottak, akit élve temethettek el.
A csapat ezután a kőkorszaki Európában alkalmazott, szokatlan temetkezési gyakorlatok hasonló eseteivel foglalkozó korábbi tanulmányokat vizsgálta át. Olyan eseteket kerestek, ahol a holttestek szintén rendellenes pozícióban feküdtek a sírokban.
A régészek ugyanis további bizonyítékokat kerestek annak megállapításához, hogy a nők halála, mely egyértelműen erőszak által következett be, nem is egyedi eset volt. Ugyanis azt feltételezték, mindez egy bevett neolitikus hagyomány része volt, amely valószínűleg a mezőgazdaságban dolgozók körében volt elterjedt.
A teljes kőkorszaki kultúrát jellemezhette…
A meglévő antropológiai és régészeti szakirodalom értékelésekor 14 helyszínről találtak hasonló temetkezésekről szóló beszámolókat. A helyszínek Kelet-Európától egészen Katalóniáig terjedtek. Emellett a mezolitikum, azaz a középső kőkorszak idejéből származó szicíliai sziklarajzokat is találtak, melyek hasonló módon összekötözött alakokat ábrázoltak.
További kutatásaik során megállapították, hogy az efféle megfojtás rituális szokásnak számított már 2000 évvel azelőtt is, hogy a Rhône-völgyi áldozatok meghaltak volna. Ők 6000 illetve 5500 évvel ezelőtt hunytak el.
A tanulmány kiemeli a sírt körülvevő mezőgazdasági szimbólumok meglétét is. Ez pedig utal, hogy az áldozatbemutatás a neolitikum (újkőkorszak) mezőgazdasági gyakorlatához kapcsolódhatott.
További kérdések merülnek fel
„A régészet egyik fő kihívása, különösen az őskorban, ahonnan nem rendelkezünk írásos emlékekkel, hogy megkülönböztessük a rituális áldozatbemutatást a rituális erőszak más formáitól” – írták a tanulmány szerzői, mely a Science Advances című folyóiratban jelent meg.
A felfedezés bepillantást enged a kőkorszaki európai társadalmak és azok rituális gyakorlataik sötét mivoltába. A tanulmány eredményei emellett további kérdéseket vetnek fel a kőkorszaki áldozati rituálék céljairól, valamint a mezőgazdaság fejlődéséhez fűződő kapcsolatukról.
Ez is érdekelhet:
Rejtélyes betegség irtotta ki az aztékokat
Bámulatos festményeket találtak a csaknem 2000 éve eltemetett Pompeiiben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről
Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin