• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
Kanyó Ferenc Kanyó Ferenc · 2024.04.29.
· Kult+Múlt

Bocskai István elfogadta a koronát a töröktől

Bocskai István a hajdúi élén (Wikipédia)

Bocskai István a hajdúi élén (Wikipédia)

Bocskai Istvánt a magyar nemzet szabadságharcosai és a protestáns vallásszabadság megvédői között tartjuk nyilván. A “két pogány közt, egy hazáért” elv egyik legszebb példájaként tartjuk számon azt, hogy amikor a török Bocskai István számára koronát ajándékozott, ő azt nem hatalmi jelványként, hanem ajándékként fogadta el. Ez azért tekitnhető fontos aktusnak, mert bátran visszautasította a föld egyik legnagyobb katonai hatalmának a feltételeit, másrészt képviselt egyfajta magyar önállóságot az oszmán-törökök és a Habsburgok között. Azonban ez a leírás mindössze egyetlen forrása megy vissza, amelynek a szerzője elsősorban Bocskai István politikai céljait szolgálta.

Bocskai István felkelése

A tizenötéves háború a kora újkori európai történelem egyik legnagyobb szabású konfliktusává terebélyesedett a kezdeti évek után. A háború extrém módon megterhelte a Magyar Királyság és ezzel együtt a Habsburgok kincstárát. Az anyagi helyzet rendezésére minden eszközt megragadtak, így az ezek ellen fellépő rendekkel szemben felségárulási pereket is foganatosítottak. Másfelől elkezdődött az ellenreformáció, amelynek keretében a protestánsok vallásgyakorlásához fűződő jogaik jelentős sérelmeket szenvedtek.

Bocskai István szobra Genfben, a reformáció emlékművén (Wikipédia)

Ehelyütt nem szeretnénk részletezni a Bocskai István vezette felkelés kitörésének a körülményeit, mindenesetre ő is a Habsburgok célkeresztjébe került. Ezért merész lépésre szánta el magát: meggyőzte a hajdúkat, hogy csatlakozzanak hozzá. A frissen alakult seregével először 1604. október 14-15. között győzte le a császáriakat Álmosd és Diószeg között. Később legyőzte Barbiano di Belgioiosót, a kassai főkapitányt, aki tevékeny szerepet játszott abban, hogy Bocskai István felségárulás gyanújába keveredjen.

A felkelés gyorsan terjedt tovább, november 11-én Kassa megnyitotta kapuit Bocskai István serege előtt, majd hamarosan a magyarországi rendek egy része is csatlakozott hozzá. A felkelés csúcsán Erdély és a Magyar Királyság megmaradt részeinek zöme a birtokába került. (Korántsem a teljes ország, a horvát rendek ellenálltak és a Dunántúlt is sikerrel foglalták vissza a császáriak, míg Erdélyben szintén maradtak egy ideig Habsburg-párti várak és városok). A kezdeti sikerek után joggal merült fel a kérdés, hogy nemzetközi politikai értelemben vajon kicsoda is Bocskai István?

A koronás fejedelem

Egy, a koronás uralkodó ellen irányuló felkelés a korabeli nemzetközi jog szerint illegitimnek számított (ezzel a problémával küzdött a Rákóczi-szabadságharc is), noha ez természetesen nem akadályozta meg azt, hogy egy-egy nagyhatalom támogassa a másik területén zajló harcokat. Mivel Bocskai István a Habsburgok ellen harcolt, ezért kézenfekvőnek számított, hogy a törökökhöz fordult elismerésért. Az erdélyi fejedelmeket egyébként is Szapolyai János óta a szultán hagyta jóvá.

A törökök részéről először Lala Mehmed nagyvezír címezte Bocskait Erdély fejedelmének, miután győzött Álmosd és Diószeg között. Levelet küldött Szeben városának, amelyben engedelmességre szólított fel. Később Kassára meg is érkeztek a fejedelmi jelvények a törököktől, egy buzogány, egy zászló, egy kaftán és egy süveg. A szultáni kinevezés helyett 1604. november 20-án a nagyvezír kinevezését kapta meg. 1605. február 21-én Nyárádszeredán erdélyi fejedelemmé, majd április 17-én Szerencsen Magyarország és Erdély fejedelemévé választották meg.

Bocskai István török koronája (Wikipédia)

1605. november 11-én aztán Rákos mezején találkozott magával a nagyvezírrel is. Az Oszmán Birodalom második embere egy koronát hozott magával, amelyet ünnepélyes keretek közepette Bocskai István fejére helyezett. Bocatius János, kassai főbíró beszámolója szerint azonban a fejedelem ekkor a koronát, mint méltóságjelvényt visszautasította, nem kívánta használni. Azonban azt átvette, mint a szultán ajándékát. A történetírás hosszú ideig Bocskai István dörzsölt diplomáciai akciójának tartotta az aktus, amellyel bizonyságot tett saját önállósága felől, hiszen egyszerre utasította el a török vazallusságot és harcolt a németek ellen. Vagy mégsem?

A megkoronázott Bocskai István

Kees Teszelszky, egy magyar származású holland történész kutatásai szerint a történet kissé másképp festett, ha nem Bocatius János leírását, hanem egyéb forrásokat olvasunk az eseményről. Bocskai István, mikor még a saját hatalma elismertetése végett küldött követeket Isztambulba, maga kért koronát a szultántól a követe fennmaradt beszámolóka szerint 1605 márciusában. A törökök először nem is tudtak mit kezdeni a kéréssel, mert az oszmán diplomácia nem ismerte a koronaadás aktusát. Végül egy meglévő koronát alakíttattak át Bocskai István számára.

A nagyvezír kinevezése maga is tartalmazza azt a kitételt, hogy Bocskai István Magyarország királya. A Rákos mezején lezajlott találkozón Bocatius János beszámolója szerint Bocskai kétszer arcon csókolta a nagyvezírt, míg egy török krónikás szerint mind a koronázást megelőzően, mind pedig utána, a nagyvezír lába porát csókolta meg a fejedelem. Bár az igazság valahol a két beszámoló között lehetett, a koronázás tényén és a korona elfogadásának tényén nem változtat.

Bocskai István arcképe (Wikipédia)

Emellett Bocskai István táborban tartózkodó hívei, így Homonnai Drugeth Bálint, vagy a lelkésze, Alvinci Péter sem tagadták a korona elfogadásának tényét. Egy másik forrás, Forgách Zsigmond szerint, aki Mátyás főherceg követeként találkozott Bocskaival és megmutatták neki a török koronát, maga is arról írt, hogy Bocskai úgy számolt be neki az esetről, hogy a koronát elfogadta. A státuszára nézve hasonlót akart elérni, mint amit annak idején Szapolyia János: olyan oszmán vazallus Magyar Királyságot, amely szabadon választja meg a királyát.

A korona sorsa

A törökök a leveleikben később is királynak címezik Bocskait. Ő maga is használta időnként uralkodói reprezentációjában. A török korona kérdésében leginkább a Habsburg-udvar esett pánikba, mivel egy újabb Magyarországhoz köthető korona csorbította volna a birtokukban lévő Szent Korona által Magyarországra formált jogukat. Ezért, bár ismerték a történet valós eseményeit, elfogadták, sőt terjesztették Bocskai István Bocatius Jánosnál olvasható történetét, hogy visszautasította a török koronát. Ez az aktus ugyanis kimondva is arra utal, hogy Magyarországnak csak a Szent Korona által megkoronázott királya lehet. Ha pedig utólag elhitetik, hogy ezt Bocskai István is így gondolta (a török korona elfogadásával kiderült, hogy valójában nem), akkor az az ő Magyarország feletti uralmukat erősítette.

II. Mátyás megkoronázása Pozsonyban (Wikipédia)

A bécsi békében, amelyet a Habsburgok és Bocskai kötöttek, a császáriak ragaszkodtak hozzá, hogy a fejedelem kimondja, hogy nem tekinti a török koronát hatalmi jelvénynek. Ezt a feltételt Bocskai István elfogadta, mivel saját maga állításainak mondott volna ellent, ha nem teszi. Rövidesen bekövetkező halála után a koronát kijelölt utódása, Homonnai Drugeth Bálintra hagyta. Homonnai azonban 1609-ben meghalt.

A magyar országgyűlés határozata értelmében vissza kellett szerezni tőle a koronát, amit végül Homonnai kiskorú fiának a gyámjai át is adtak a rendeknek. A nádor, Thurzó György Bécsbe vitette, ahol azóta is őrzik. Az első világháborút lezáró békéket követően Magyarország és Románia is bejelentkezett Ausztriánál a korona tulajdonjogáért. 1932-ben egy döntőbíróság lényegében azzal hagyta lezáratlanul az ügyet, hogy a jelenlegi helyzetet hagyta érvényben, azaz a korona Ausztriában marad, Magyarország lehetséges tulajdonjogának elismerésével együtt.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Erdély történelem
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Borzalmas: egy év alatt 93 gyerek halt bele a könyörtelen beavatási szertartásba

  • Megfejtették a vízvezetékben talált idegenkoponya rejtélyét

  • Mi mindent rejthet még a Balaton mélye? Leletek és legendák nyomában

  • Másolatnak hitték, kiderült, hogy majdnem 3 ezer éves a Magyarországon talált kard

  • Bejutottak Kádár János titkos balatoni nyaralójába, ez fogadta őket

  • A tűrhetetlen szárazságban az ország legszárazságtűrőbb fűféléi is tömegesen pusztulnak

Kapcsolódó cikkek

idegen koponya koponyamódosítás
2025.07.13.

Megfejtették a vízvezetékben talált idegenkoponya rejtélyét


Olvasson tovább
Balaton régészet víz alatti leletek
2025.07.13.

Mi mindent rejthet még a Balaton mélye? Leletek és legendák nyomában


Olvasson tovább
Chicago Field Museum Kard Duna magyarország
2025.07.12.

Másolatnak hitték, kiderült, hogy majdnem 3 ezer éves a Magyarországon talált kard


Olvasson tovább
A Parlament országgyűlés
2025.07.11.

Így tervezték a Parlamentet a reformkorban, mikor az országgyűlés Pestre költözött


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
<strong>Borzalmas: egy év alatt 93 gyerek halt bele a könyörtelen beavatási szertartásba</strong>

Borzalmas: egy év alatt 93 gyerek halt bele a könyörtelen beavatási szertartásba

Tovább olvasok
Megfejtették a vízvezetékben talált idegenkoponya rejtélyét

Megfejtették a vízvezetékben talált idegenkoponya rejtélyét

Tovább olvasok
Mi mindent rejthet még a Balaton mélye? Leletek és legendák nyomában

Mi mindent rejthet még a Balaton mélye? Leletek és legendák nyomában

Tovább olvasok
Másolatnak hitték, kiderült, hogy majdnem 3 ezer éves a Magyarországon talált kard

Másolatnak hitték, kiderült, hogy majdnem 3 ezer éves a Magyarországon talált kard

Tovább olvasok
Bejutottak Kádár János titkos balatoni nyaralójába, ez fogadta őket

Bejutottak Kádár János titkos balatoni nyaralójába, ez fogadta őket

Tovább olvasok
A tűrhetetlen szárazságban az ország legszárazságtűrőbb fűféléi is tömegesen pusztulnak

A tűrhetetlen szárazságban az ország legszárazságtűrőbb fűféléi is tömegesen pusztulnak

Tovább olvasok
Sosem találnád ki, miért kell átépíteni Erdély egyik legcsodálatosabb útját

Sosem találnád ki, miért kell átépíteni Erdély egyik legcsodálatosabb útját

Tovább olvasok
Hatalmas károkat okozott a vihar, lezárták az Óbudai-szigetet

Hatalmas károkat okozott a vihar, lezárták az Óbudai-szigetet

Tovább olvasok
Magyar önkéntes katona vesztette életét Ukrajnában

Magyar önkéntes katona vesztette életét Ukrajnában

Tovább olvasok
TOP30: a legjobb vidéki étteremlista 2025-ben

TOP30: a legjobb vidéki étteremlista 2025-ben

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4